.
.

Kelepçeli Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kelepçeli kek kabı içerisinde kekin düzgün, dağılmadan çıkarılması için yağlanması gerekir. Yağlı kağıt ve keserek çıkarma yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

.

1. Aşama

.

Kek yapma işlemine başlamadan önce kek kalıbının sağlamlığından emin olmanız gerekir. Bunun için kilit kısmını kontrol ederek güvenli olduğundan emin olduktan sonra işleme başlayınız aksi halde içerisine koyduğunuz hamur kalıbın dışarısına taşma yapar. Kekin görüntüsü ve lezzeti için tercih edilmeyen bir durumdur.

2. Aşama

Kek kalıbının sağlamlığını kontrol ettikten sonra tabanı yerleştirerek kilitleri sıkıştırmanız ve kalıbı hazır halde bekletmeniz gerekir. Kalıp beklerken siz hamuru hazırlar daha sonra kalıba dökebilirsiniz. Kalıbın dibini ve duvarlarını yağlayabilirsiniz veya yağlamak istemiyorsanız hazır satılan yağlı kağıtlardan kullanabilirsiniz. Yapacağınız tatlının hassaslığına göre yağlı kağıtları keserek kalıbın kenarlarında da kullanabilirsiniz.

3. Aşama

Yapacağınız tarifin talimatlarına göre anlattığı şekilde kalıba hamuru dökün eğer soğuk tatlı yapıyor iseniz kalıba yerleştirin ve tarifin gidişatına göre kalıbı soğutmaya ya da fırına koyun. Kalıp tarifinizin istediğiniz şekli almasını ve hoş bir görünüm kazanmasını sağlar.

4. Aşama

Kekinizi tarifte belirtilen süre kadar fırında beklettikten sonra piştiğinden emin olarak fırından çıkarın ve soğuması için bekletin. Hemen kalıptan ayırmamanız önemlidir eğer hemen kalıptan ayırmaya çalışırsanız hamur parçalanabilir veya dağılabilir.

Kalıp ve içerisinde ki malzeme iyice soğuduktan sonra ince bir bıçağın ucunu hafifçe ıslatarak önce kalıbın kenarları ile keki birbirinden ayırın daha sonra da kalıbı açarak kekinizi çıkarın. Eğer soğuk bir tatlı yaptı iseniz aynısını ona uygulayın. Fakat bu defa bıçağın ucunu ılık bir suda ıslatarak kalıbı soğuk tatlınızdan ayırın.

5. Aşama

Bu kenarı ile keki ayırma işleminden sonra kelepçeyi düz bir zemin üzerine yerleştirin ve kelepçeleri yavaşça açın eğer hala yapışmış olarak kalan kısımlar varsa o kısımları bıçak ile ayırın ve iyice ayrıldığından emin olduktan sonra kalıbı kekten çıkarın.

.

Bu işlemlerin sonunda görsel ve lezzet olarak büyük bir şölen sizi bekliyor olacaktır.

Kalıp kullanmak göründüğü kadar zor olmamakla beraber yemeklerinize ayrı bir güzellik katar.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap