.
.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır? Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

.
.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır? Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Kekik çok eski zamanlardan beri yemeklerde ve tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bünyesinde barındırdığı zengince vitamin ve mineral sayesinde çokça tercih edilmektedir. Kullanım şekli ne olursa olsun sağlığa faydaları sayılmayacak kadar fazladır. Kekik bitkisini yemeklerde kullanmakla beraber Kekik çayı nasıl hazırlanır sorusuna cevap bularak kekik çayı tüketip faydalarından yararlanmak mümkündür.

Baharat olarak özellikle et çok yakışan kekiğin soğuk algınlığı, öksürük ve gribe iyi geldiği bilinmektedir. Kekik çayı ise balgam söktürücü özelliğinden dolayı düzenli tüketilmesi gereken bir içecektir.

Kekik Yağı Saça Faydaları

Şifa kaynağı olan kekik yağı saça faydaları oldukça fazladır. Kekik yağı saça fazla kan akışı yapılmasını sağlar ve saç dökülmesini azaltır. Günlük kullanmayla daha parlak ve ışıltılı saçlar olacaktır. Ayrıca kekik yağı kepek oluşumunu sağlayan bakterilerin oluşumunu engeller. Kekik yağı saçta oluşan saç bitlerinin oluşmasını da engeller. Bitlenmeye karşı oldukça etkilidir.

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Kekik çayı ne işe yarar diye araştıran okuyucular birçok faydasına şahit olurlar. Kekik çayı hafızayı uyarıp, odaklanmayı artırır, öksürük, soğuk algınlığı ve gribe karşı faydalıdır, baş ağrılarını ve kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olur.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?
Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çok eski zamanlardan beri sağlığa faydalarından dolayı tüketilen kekiğin çayını düzenli olarak günde 1-2 defa içmek yeterli olacaktır. Kekik çayı nasıl hazırlanır diye sorulursagayet kolay ve pratik bir işlemdir. Bundan dolayı günlük hazırlayıp tüketmekte fayda vardır.

Kurutulmuş kekik yaprağını kaynatılmış bir fincan suya ekleyip fincanın üstü kapatılmalıdır. Bu nedenle kekiğin içindeki uçucu yağların buharlaşması engellenir.10 dakika demlemeye bırakılan kekik çay süzdürülüp özellikle bal eklenerek tatlandırılırsa boğaza faydası daha çok olacağından önerilmektedir.

.

Kekik çayı öksürük ve balgam sökücü özelliği sayesinde düzenli kullanmayla fayda sağlayan içeceklerdendir. Günde bir iki kez hazırlanıp tüketilen kekik çayı yüksek antioksidan içerdiğinden dolayı hafızayı uyarmadan, baş ağrılarına, vücut ve eklem ağrılarına, öksürük, soğuk algınlığına olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır.

Kekik Çayı Faydaları
Kekik Çayı Faydaları

Kekik Çayı Faydaları

Güçlü antioksidan içeriği ve potasyum, manganez, kalsiyum, demir, selenyum zengini kekik çayının sağlığa birçok faydası vardır. Düzenli olarak aşırıya kaçmadan günde 1-2 kez tüketilen kekik çayı nasıl hazırlanır bilip dikkatli bir demlemeyle uçucu yağları korunarak daha fazla yarar sağlamaktadır. Kekik çayı faydaları ve daha ayrıntılı birçok konuda bilgileri, çok daha fazlasını trend724.com tüm okuyucularına sunmaktadır.

 • Solunum sorunları için uzmanlar tarafından önerilen kekik çayı içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde öksürük, soğuk algınlığı, grip ve tıkanıklığa iyi gelir.
 • Kekik çayı antioksidan özelliğinden dolayı metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle yağ yakma, kilo verme çalışmalarına yardımcı olur.
 • Kekik çay adet ağrılarına ve ağrıların verdiği ruhsal sıkıntıları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Yapılan araştırmaların kekik çayının hafızayı uyarma ve odaklanma durumuna yardımcı olabilmektedir.
 • Kekik çayı mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Mide de kabızlık, şişkinlik, bulantı olursa kekik çayı içmek bu problemlerin çözümüne yardımcı olacaktır.
 • Kekik çayı vertigo, kulak çınlaması, hepatit, zona gibi birçok hastalığın önlenmesinde faydalı olmaktadır.
 • Kekik çayı yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkin rol oynamaktadır.
 • Kekik çayı birçok rahatsızlığa, virüslere karşı vücudu koruyucu, bağışıklığı artırıcı özellikleri faydası bulunmaktadır.
 • Kalp sağlığını koruyup, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Kekik çayı hazımsızlığa iyi gelir midede biriken kötü gazların dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Kekik çayı bakterilerle savaşır, vücudu korur.
 • Bağırsak kurtlarına karşı etkilidir, özellikle bağırsak kanserine karşı vücut direncini artırıcı etkisi vardır.
 • Kekik çayını gargara yaparak ağız kokusu gidermede de kullanılabilir.
 • Kekik çayı vücudu rahatlatıcı özelliğinden dolayı depresyona iyi gelir, anksiyeteyi azaltır.
 • Yapılan araştırmalarda kekik çayının erken yaşlanma problemini önlemede etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu faydalarından dolayı kekik çayı nasıl hazırlanır diye nasıl araştırıp öğrenmek gerekiyor.
Kekik Çayı Cilde Faydaları
Kekik Çayı Cilde Faydaları

Kekik Çayı Cilde Faydaları

Vücuda faydaları saymakla bitmeyen kekik çayı cilde faydaları da çok fazladır. Kekik çayı içerisinde kalsiyum, manganez, potasyum, demir, selenyum mineralleri ve A, B, C, E, K gibi vitaminler bulunmaktadır. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin tam bir şifa kaynağıdır.

Düzenli kullanımla toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayıp cilt hücrelerine besin ve oksijen taşıyarak cildi korur. Cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar. Kekik çayı ile makyajı, kir ve cilt yağını temizlemek mümkündür. Cildi arındırıcı bir etkisi vardır.

Kekik çayı içerdiği antioksidanlar ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde ciltteki patojenlerin yok edilmesinde faydalıdır. Sivilce ve aknelerin üzerine doğrudan uygulayarak oluşumlarının yok edilmesinde yardımcı olur. Çok eski dönemlerden beri kullanılan kekik baharat olarak yemeklerde, çayı hazırlanarak tüketilip vücuda birçok faydası görülebilir. Bunun yanında kekik yağının da birçok faydası bulunmaktadır.

Kekik yağı cilt çatlaklarına, kabarıklıklara ve kızarıklıklara iyi gelmektedir. Egzama gibi cilt hastalıklarında, cilt lekelerinde son derece faydalıdır. Şifa kaynağı olan kekiğin faydalarından yararlanmak için düzenli kullanım gereklidir. Kekik çayından üst fayda sağlamak için düzenli ve dozunda tüketim gereklidir.

Kekik Çayı Neye İyi Gelir?
Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

Kekik Çayı Neye İyi Gelir?

Kekik çayı neye iyi gelir diye sorulursa soğuk algınlığından, adet ağrılarına, vücut eklem ağrılarına, mide rahatsızlıklarına, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye, depresyona, yüksek tansiyona, ağız kokusuna, cilt rahatsızlıklarına ve daha birçok rahatsızlıklara iyi gelir.

.

İçerdiği antioksidan özelliğinden, zengin vitamin ve minerallerden dolayı birçok rahatsızlığa iyi gelir. Kekik baharat olarak, çayı hazırlanarak ve kekik yağı olarak kullanılıp farklı farklı aydalar sağlanabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken doğru tüketimle yüksek faydalar alınabilir.

Kekik Çayı İçmek

Şifa kaynağı olan kekik çayı içmek antioksidan içeriğinden dolayı, içerdiği mineral ve vitaminlerden dolayı öksürük, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelir. Günde 1-2 fincan kekik çayı içmek vücuda çok faydalıdır.

Kekik Yağı Kapsülü

Kekik yağı şişelerde satılabildiği gibi kekik yağı kapsülü formunda da satılmaktadır. Tadını sevmeyen kişiler kapsül formunda tüketmelerinde fayda vardır. Kapsüllerdeki kekik yağını cilt problemi için kullanılacaksa bir çay kaşığı zeytinyağına bir damla kekik yağı damlatılabilir. Eğer mide sorunları için kullanılacaksa hazır kapsülleri kullanmakta fayda vardır. Yine de kullanmadan önce eczacıya sorularak kullanılması daha doğru olacaktır.

Kekik Çayı Zararları
Kekik Çayı Zararları

Kekik Çayı Zararları

Faydaları saymakla bitmeyen kekik çayı zararları da olabilmektedir. Her besinde olduğu gibi her şeyin fazlası vücuda zarar vermektedir. Düzenli miktarda kullanmak daha faydalı gelmektedir.  Fazla tüketildiğinde sindirim sistemi rahatsızlığına, baş ağrısına veya baş dönmesi ortaya çıkarabilmektedir. Bitki türlerine alerjisi olan kişiler kekik tüketiminde dikkat etmesi gerekir.

Kekik vücutta kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir bundan dolayı yüksek miktarda kullanılırsa kanama riskini artırabilir. Kullanıma dikkat etmek gerekir. Hormona dayalı kanser türlerinde kekik kullanmamak daha iyi olacaktır. Hamileler ve emziren anneler kekik çayı kullanımında doktora danışmadan kullanmaması gerekir.  

Çocukların kullanımına uygun olmakla beraber aşırı tüketime dikkat etmek gerekir ve kekik çayı nasıl hazırlanır sorusuna dikkat edip doğru demlemeyle daha fazla fayda sağlanabilir. İgrus bu ve buna benzer birçok konuya dair bilgileri sitesinde sunmaktadır.

Kekik Çayı Fiyatı

Kekiğin faydalarından yararlanmak isteyen kişiler, kekiği baharat olarak, kekik çayı ve kekik yağı olarak ayrı satın almak mümkündür. Kekik çayı fiyatı uygun fiyatlarla internetten ve aktarlardan satın alıp faydalarından yararlanmak mümkündür.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap