.
.

Kartın Temassız Özelliğini Açma ve Kapatma 2022

.
.

Kartın Temassız Özelliğini Açma Kredi kartlarının önemli bir özelliği olan temassız özelliği son zamanlarda pandemi nedeni ile zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle insanlar temassız özelliği bulunan kredi kartlarını ya da banka kartlarını ödemek isterler. Bu aşamada kartın temassız özelliğini açma ile birlikte alışverişlerde dokunmadan ödeme yapmak mümkün olur.

Bunun dışında her kredi kartında bu özellik bulunmaz. Özellikle eski kredi kartlarında bu teknoloji olmadığından dolayı söz konusu kartların bu özelliğinden yararlanmak mümkün olmaz. Bunun yanında bazı kredi kartlarında bu teknoloji olmasına rağmen kullanıcıların kartın temassız özelliğini açma yaptırabilmeleri için bu özelliği açtırmaları gereklidir.

Bu aşamada kredi kartı ya da banka kartını temassız kullanabilmek için öncelikle müşteri hizmetlerinden talepte bulunmak gerekir. Aynı zamanda bazı bankalar hali hazırda düşük sınırlar ile kayıtlı kalmak şartı ile temassız özelliğini açık tutarlar. Bu aşamada kartın temassız özelliğini açma ve temassız özelliğinin limitlerini değiştirmek için ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme yapabilmek çok basit bir işlemdir. Bu aşamada kredi kartı ya da banka kartının ödeme aracına yaklaştırılması yeterlidir. Söz konusu yöntemin kullanılması ile birlikte alışverişlerde gereken tutarın dokunmadan temassız bir şekilde ödenmesi mümkün olur. Fakat bu aşamada kartın temassız ödeme limiti yeterli olmalıdır.

Eğer kredi kartlarınızda yeterli temassız ödeme limiti bulunmaz ise kartın temassız özelliğini açma yapılmaması durumunda işlem başarısız olur. Genellikle bankalar, olası dolandırıcılık sorunlarının önüne geçmek için bu tür limitleri düşük tutarlar ya da müşterinin onayını beklerler. Bu aşamada siz de limit yükseltmek için bankanız ile görüşebilirsiniz. Bazı bankalar bu tür limit yükseltme amaçları için internet şubeleri üzerinden hizmet alabilmenize imkân tanır.

Bu tür ödeme yöntemleri aşamasında NFC teknolojisi denilen bir teknoloji kullanılır. Bu teknoloji sayesinde iki farklı cihazın bluetooth dışında bir teknoloji ile birbirinden haber alması ve ödemelerin gerçekleştirilmesi mümkün olur. Kartların bu tür özellikleri aynı zamanda istenmeyen olaylara da neden olabildiğinden dolayı temassız ödemelerin gerçekleştirilmesi aşamasında dikkatli davranmak gereklidir.

Kartın Temassız Özelliğini Açma İşlemi Nasıl Açılır?

Kartın Temassız Özelliğini Açma İşlemi Nasıl Açılır?

.

Ödemelerde büyük avantaj sunan Kartın temassız özelliği nasıl açılır sorusu önemlidir. Bazı bankalarda kartın temassız özelliğini açma uygulanabilmesi aşamasında müşteri hizmetleri hızlı bir şekilde çözüm üretir. Bunun yanı sıra bazı bankalar ise cep telefonundan bu ödeme yöntemini de sunar. Bazı akıllı telefonlarda bulunan NFC özelliği ile birlikte cep telefonu ile de ödeme yapmak mümkündür.

Bu tür özelliklerin kullanılabilmesi için kartın belirli bir uzaklıkta tutulması gerekir. İşlem güvenliğinin sağlanması noktasında en fazla 4 cm kadar bir mesafeye kadar radyo dalgalarının ödeme amacı ile kullanımından yararlanmak mümkün olur. Bunun dışında bu ödeme yönteminin kullanılması ile birlikte insanların ödeme çeşitlilikleri kazanması ve pandemi nedeni ile temastan kaçınması da kolaylaşmış olur.

Sonuç olarak kartların temassız özelliğini açtırmak için bu tür yöntemler kullanılır. Gerek bankaların şubeleri aracılığı ile gerekse de müşteri hizmetleri yardımı ile kartın temassız özelliğini açtırabilirsiniz. Aynı zamanda bu teknolojinin kullanımı için ilgili kartın bu tür teknolojileri destekliyor olması da önem taşır. Günümüzde yeni çıkan kartların büyük kısmında bu teknoloji bulunur.

Kartın Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Kartın Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır?

Bazı müşteriler güvenlik nedenlerinden dolayı kartın temassız özelliğini açma yerine nasıl kapatılacağı hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Benzer bir şekilde yine bankaların müşteri hizmetlerini arayarak herhangi bir sebep belirtmeden kolay bir şekilde temassız ödeme özelliğini iptal edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bazı kartlarda bu teknoloji olmadığı için insanların kendilerini güvende hissetmesi mümkündür. Temassız ödeme aşamasında herhangi bir şifre girilmediğinden dolayı insanların bir kısmı bu tür yöntemleri güvenli bulmayabilir. Bu nedenle de bazı müşterilerin bu özelliği kapattırmak istemesi normaldir. Aynı zamanda bu tür teknolojilerin son zamanlarda suiistimal edilebilir olması nedeni ile insanların bu konuda temkinli olması normaldir.

Temassız özelliğinin kartınızda olup olmadığını öğrenebilmek için kartın üzerinde kablosuz simgesinin bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekir. Bu özellik var ise kablosuz simgesi kartın üzerinde olmalıdır. Bunun dışında kredi ya da banka kartlarında isteyen müşteriler bu imkândan yararlanmak için bu özelliği ve ödeme limitini müşteri hizmetleri ile birlikte düzenleyebilir.

Temassız Kart Ödeme Limiti

Güvenlik nedenlerinden dolayı temassız ödeme limiti düşük tutulmuştur. 2022 yılı için bu oran 250 TL olmakla birlikte bu limit 2022 yılında 350 TL tutarına yükseltilmiştir. Bu açıdan insanların temassız ödeme yöntemlerini kullanırken sıkıntı yaşamaması için bu tutarların üzerinde yapılan ödemelerde şifre girilmesi zorunludur.

.

Bu limit oranları günlük limitler olup aynı zamanda bankalar aylık olarak da belirli limitlerin aşılmaması şartı koyarlar. Ödemelerde bu tür detaylara dikkat ederek temassız ödemeleri aşmamak mümkün olur. Söz konusu ödeme limitlerinin düşürülmesi ya da Kartın temassız özelliğini kapama gibi yöntemler de tercih edilen yöntemler arasındadır. Bazı müşterilerin tamamen temassız ödemeden uzak durmak gibi tercihleri bulunduğundan dolayı temassız ödeme kanallarının özelliklerine dikkat etmek gerekir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap