.
.

Kahvenin Faydaları Çok Lakin Abartı Tüketmekten Kaçının

.
.

Kahvenin Faydaları Çok Lakin Abartı Tüketmekten Kaçının. En çok tüketilen içeceklerin başında yer alan kahve, hayatımızın önemli bir parçası olmaya devam ediyor. İşte lezzetinden bir hayli memnun kaldığımız kahvenin bir de bitmek bilmeyen faydaları!

Berrak bir zihin ile vücuda zindelik katan, odaklanmayı arttıran kahve, aşırıya kaçılmadan doğru miktarda tüketildiğinde hastalıklara karşı koruyucu nitelikte bir içecektir.

Metabolizmayı Hızlandırarak Yağ Yakımı Sağlıyor

Metabolizmayı Hızlandırarak Yağ Yakımı Sağlıyor

İçeriğindeki kafein ile kalp atışını hızlandırıp, vücut ısısını yükselterek, metabolizmayı hızlandırmada son derece etkilidir. Kafein vücut tarafından hızlı emilir; bu etkisi ile enerji ve canlılık vererek, daha dinç hissetmenizi sağlıyor.

Kahvenin Kasları Güçlendirici Etkisi Var

Kahvenin Kasları Güçlendirici Etkisi Var

Kafein, kan dolaşımını hızlandırarak kas ağrılarını baskılar ve kas kuvvetinde artış meydana getirir. Üstelik kafein, vücuttaki serbest yağ seviyesini arttırır ve enerji ihtiyacını karşılamak için bu serbest yağlar kullanılmasına yardımcı olur. Bu da kaslardaki glikojen depolarının tükenmesini engellediğinden, oldukça yararlıdır.

Kahve Kalp Hastalıklarını Önlüyor

Kahve Kalp Hastalıklarını Önlüyor

Özellikle antrenmandan önce tüketilen kahvenin, kalp atım hızı ve oksijen tüketimini arttırarak, antrenman performansını yukarı taşıdığı saptanmıştır. İngiltere’de yapılan bir araştırma, her gün 3-4 bardak kahve içenlerin, hiç içmeyenlere ya da daha fazla içenlere oranla yüzde 20 oranında daha düşük kalp hastalığı riskine sahip oldukları kanıtlanmış bir durumdur.

Güçlü Bir Antioksidan

Güçlü Bir Antioksidan

Kahve, içerdiği kafein maddesinin özelliği yüzünden dikkat arttırıcı ve uyarıcı özelliğe sahip olmasının yanı sıra güçlü bir antioksidan olan kahve, potasyum ve magnezyum gibi mineraller, E ve B vitaminleri içermekte olduğundan pek çok açıdan faydalıdır.

Kahveyi Yemeklerden 1 Saat Önce veya Sonra Tüketin

Kahveyi Yemeklerden 1 Saat Önce veya Sonra Tüketin

.

Kahvenin, besinlerden aldığınız demirin vücuttaki emilimini azalttığı bilinmektedir. Özellikle kanınızda demir eksikliği görüldüğünde, kahveyi yemeklerden 1 saat ya da sonra tüketmeye özen göstermeniz yararınıza olacaktır.

Kahve, herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Kimi insanlarda sinirlilik ve endişeye sebep olabilmekte, kimisinde ise uyku kalitesini düşürebilmek gibi sorunlara yol açmaktadır. Bazı insanlarda ise bu problemler hiç yaşanmamakta aksine çok daha iyi sonuçlar meydana gelmektedir. Eğer kahvenin sizi olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız, kafein alımınızı sınırlandırmanız söz konusu olabilir.

Kahveyi tüketirken, Kilonuzu kontrol altında tutmak için, kalorili mocha, macchiato gibi kahvelerin sık tüketiminden kaçınarak, türk kahvesi, filtre kahve veya espresso gibi kalorisiz sağlıklı kahveler tercih etmeniz öneriliyor.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap