.
.

Kabızlık Neden Olur?

En az ishal kadar önemli olan, ciddi sorunlara yol açabilecek bir diğer hastalıkta Kabızlık olarak tanımlanır. Tıp dilinde konstipasyon olarak anılan, ancak bu..

.
.

En az ishal kadar önemli olan, ciddi sorunlara yol açabilecek bir diğer hastalıkta Kabızlık olarak tanımlanır.

Tıp dilinde konstipasyon olarak anılan, ancak bu noktada insanların önemsemediği ve doktora dahi gitmeye gerek duymadığı rahatsızlıkların başında gelir. Oysa bağırsakların sağlıklı çalışması ve işlevsel olarak boşaltım organlarının görevini yapması için son derece dikkat edilmesi gereken bir öneme sahiptir.

Dışkılama bir insanın yediğini ve içtiğini vücudundan toksin bazında atması eylemidir. Sağlıklı bir insanda ise ortalama tuvalet ihtiyacının her gün olması gerekmektedir. Uzmanlar bunun az sayıda olmasıyla beraber başınıza gelebilecek çok yönlü sorunlardan bahsederken ölüm riskinin dahi olabileceğine vurgu yapıyor.

Dünya nüfusunun maksimum %30’unda, her ülkede ise nüfusun minimum %2’sinde görülen kabızlık bazı kişilerde kronik bir rahatsızlığa dönüşebiliyor.

Öyle ki haftada 3 defadan daha az tuvalete çıkan bir kişinin kabızlık teşhisiyle yüz yüze olması muhtemeldir. Fakat kimsenin bunun için doktora gitmemesi sorunların daha da büyüyeceği anlamına gelir.

En kötüsünü düşündüğümüzde taşlaşmış dışkı olarak tanımlanan fekal impaksiyon oluşumuyla bağırsağın dolanması görülebilir. Bu ölümcül bir risk oluştururken ciddi anlamda da sağlık sorunlarını beraberinde getirir.

.

Kabızlık Nedenleri?

Kabızlığın nedenleri arasında çok farklı noktalara değinebiliriz. Beslenme alışkanlığınız ilk sırada yer alırken yeterli miktarda sıvı tüketmemeniz bile kabız olmanıza sebep olur. Tıbbi anlamda şu noktalar önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

Bağırsakların yavaş çalışması

Constipation olarak adlandırılan bu sendromda bağırsaklar verimsiz çalışır. Birçok kabızlık teşhisi %25 oranında çalışan ve dışkı üreten, ya da üretilen dışkıyı dışarı atan bağırsakları kapsar.

Beslenme Yetersizliği

eMedicine tanımının karşılığı olarak lifli gıdaları tüketmemek, tüketilen lifli gıdaların çözülümünü sağlayamamak ve sıvı tüketiminde minimum düzeyin altına düşmek vardır. Tabi düzensiz beslenme de bu noktadadır.

Hormon Yönünden Kabızlık

.

Hipotiroidi olarak bilinen bu durum hormonal bozukluklara dayanan ve kronik kabızlık olarak yaşanan sorundur.

Kabızlığa Neden Olan Hastalıklar

Başta şeker hastalığı yani diyabet olmak üzere tiroid bezinin gereğinden çok daha az çalışmasından doğan rahatsızlıklar kabızlık ile sonuçlanır. Üstelik farklı hastalıklar için kullandığınız ilaçlarda da bu sonuca varabilirsiniz. Örneğin ağrı kesiciler, sakinleştiriciler, anismus, alerjiye karşı tüketilen ilaçlar, idrar sökücü özelliğe sahip ilaçlar, bileşeni bizmut olan mide koruyucu ilaçlar bunlar arasında gösterilebilir.

Hareket Eksikliği ve Tuvaleti Erteleme

Tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğinizde vücudunuzun dışkıyı dışarıya atma vakti gelmiştir. En kısa sürede bunu yapmanız gerekir. Bunu erteleyerek bağırsağın tembelleşmesine en az hareket etmediğinizde olduğu kadar ön ayak olursunuz. Her gün özellikle yemeklerden sonra hazmetme süresinde yarım saat tempolu yürüyüş iyi gelecektir.

Hamilelik ve Doğum

Hamilelik süresinde en yaygın olan şikâyetlerden birisi kabızlıktır. Doğal olarak hamilelik sonrasında da doğumun hemen ardından bu sorun baş göstermeye devam edebilir. Bağırsakların sıkılaşması, alınan ilaçlar, vücudun eksik kalan mineralleri ve hormon değişimleri başlıca kabızlık nedenleri arasındadır.

.

Kabızlık Teşhisi ve Tedavisi

Mantıken bir haftalık tuvalet periyodunu göz önüne aldığınızda eğer çıkma sıklığınız 3-5 aralığındaysa ya da daha azsa kesinlikle bir doktora muayene olmalısınız. Erkeklere kıyasla kadınlarda çok daha fazla görülen kabızlık teşhisi kolay konulan bir rahatsızlıktır. Bunun için üç farklı tanı tekniği kullanılır.

Makat muayenesi

İlaçlı bağırsak filmi

Kolonoskopi

Genellikle gerek hasta isteği gerekse doktorların tercihi normal bir kabızlık vakasında ilaçlı bağırsak filmi olur. Sonrasında ise tedavi için kabızlık sürecinin değerlendirilmesi yapılır. İlaç tedavisiyle sökücü bazı uygulamalar kullanılmaktadır. Kabızlığa iyi gelen bazı besinlerden oluşmuş diyet önerilirken yüksek miktarda sıvı tüketimiyle lifli gıda tüketmek önemli bir noktadır.

Kabızlık türleri arasında oldukça uzun yıllardır süre gelen ciddi rahatsızlıklara rastlanabilir. Bu yüzden tedavi seçenekleri de aynı imkânla genişlemektedir. Cerrahi müdahaleye bile konu olabilecek kabız hastaları vardır. Dolayısıyla kolay çözümlenebilecek, sizi de fazlasıyla rahatlatarak dışkı sorununuzu ortadan kaldıracak noktadayken muayene olmayı ihmal etmemelisiniz.

.

Kabızlık tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri şu şekilde sınıflandırılıyor.

Dışkı Gevşeticiler, Sökücüler

Lavmanlar

Diyet Takvimleri

Biofeedback Tekniği

Visseral Osteopati Tekniği

Cerrahi Müdahale

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap