.
.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler   Kabızlık olarak bilinen hastalık bağırsakların istenilen formda çalışmaması üzerine teşhis edilmektedir. Tıp dilinde de k..

.
.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler nelerdir.Kabızlık olarak bilinen hastalık bağırsakların istenilen formda çalışmaması üzerine teşhis edilmektedir. Tıp dilinde de konstripasyon ismiyle anılır ve genel tanımı haftada üç kereden az dışkı yapan insanları kapsar. Kabız olunduğu zaman tuvalete çıkma durumu tam bir eziyete dönüşebilir. Günlerce dışkı olarak atmanız gereken atık bağırsak içerisinde kalabilir. Bunu vücuttan atmanız gerektiği halde ise bağırsak hareketlerindeki yetersizlik buna engel olur.

Dolayısıyla Bağırsak düzenleyici ilaçlarla, besin lifi yönünden zengin yiyeceklerle dışkının daha kolay atılması sağlanarak tedavi edilebilir. Genelde çok uzun bir süre devam etmemesiyle beraber bazı kabızlıklarda uzun süren nöbetler görülebilir. Çoğu zaman 100 kişi üzerinden bakılırsa 20 kişi düzenli olarak kabızlık şikâyetiyle doktoruna başvurmaktadır.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler
Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Ancak görülme sıklığı çok daha yüksektir. Haftada 3 kez tuvalete çıkamadığınız an kabız olduğunuzu anlayabilirsiniz. Fakat buna müdahale etmeyi düşünmeyen çok fazla insan olduğunu da bilmekteyiz.

En azından kabızlığa iyi gelen yiyecekler ile daha kolay bir sindirim ve boşaltım mümkün hale getirilebilir. Genellikle ezberden gidilen bazı kuru yemişler kabızlığa iyi geldiğinden ötürü tercih edilir.

Ancak çok daha fazla besinin lif yönünden zengin oluşuyla alakalı olarak kabızlığı geçirdiği ya da en azından önlediği söylenebilir. Uzun süre devam eden ve müdahale edilmeyen kabızlıklarda sertleşen dışkı büyük oranda tehdit oluşturabilir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Herkesin aklına takılan ve doktora çıkma durumundan kurtulmak için tercih edilen soru kalıbı kabızlığa ne iyi gelir olmuştur. Kabızlık durumu belirli bir süre zarfında geçerken bunu hızlandırıcı bazı etkiler yine bizim elimizdedir. Tüketimine dikkat edilmeyen bazı besin gruplarının doğrudan buna sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz.

Su Tüketimi

.

Su içmek her ne kadar yiyecekler grubuna dahil olmasa da kabızlığa iyi gelen en önemli faktördür. Vücudumuzun kesinlikle suya ihtiyacı vardır ki bu sağlıklı insanlar için günde en az 2 litre olarak belirtilir. Optimum düzeyde ise 3 litreye kadar su tüketimi normal karşılanır. Burada insanların bağırsak hareketlerinin yeterli seviyede oluşu çok önemlidir. Ancak içilen diğer sıvı grupları tahminlerden uzak bir biçimde su ihtiyacınızı karşılamamaktadır.

Lifli Besinler

Lifli besinler dendiğinde akla ilk olarak yeşillikler geliyor. Sebzelerin lif yönünden en az meyveler kadar yoğun olması ana yemekler ve ara öğünler için büyük bir avantaj sağlıyor. Dolayısıyla besin lifi yönünden zengin gıdaların kabızlığa iyi geldiğini söyleyebiliriz. Yapacağınız salatanın sindirim sisteminizi rahatlatıp boşaltım anında da daha büyük bir kolaylık sağlayacağından şüpheniz olmasın.

Meyveler

Çoğu zaman kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru erik ilk olarak kabızlığa iyi gelen besinler arasında sayılmaktadır. Bu doğru bir önermedir. Çünkü besin lifi açısından zengin bir içerikten bahsedebiliriz. Aynı zamanda birçok kurutulmuş meyvenin bu grupta yer alacağından da emin olabilirsiniz. Bazı insanlar için kuru meyvelerden ziyade meyve suları kabızlığa çözüm için tercih edilir. Ancak doğrudan meyve kadar etkin olmadıklarını söylemeden geçmeyelim.

Fasulye

Fasulye en çok lif içeren sebze olarak nitelendirilebilir. Dolayısıyla kabızlık için ilk tercihlerinizden birisi olmaktadır. Aynı zamanda kabızlık için çözüm arıyorsanız en kısa yollardan birisini fasulye tüketerek sağlamanız mümkün olacaktır.

Baklagiller

Tıpkı fasulye gibi baklagillerin tümünü kabızlığa karşı kullanabilirsiniz. Hem geçme evresinde hem de önleme aşamasında baklagiller iyi bir seçim olacaktır. Nohut, barbunya ve fasulye gibi baklagiller günlük öğünlerinizde ne kadar olursa o kadar iyi bir bağırsak hareketliliği sağlamış olursunuz.

Tahıl Ürünleri

İşlenmemiş olduğu sürece mısır unu ve çavdar kabızlığa karşı kullanılan besin grupları arasında yer almaktadır. Ekmek tercihinizin yulaf kepeği ya da diğer kepekli tahıllardan olması önlem alabilmeniz için güzel bir ayrıntı olacaktır.

Kabızlığa İyi Gelen Alternatif Besinler

Havuç, patates ve kuşkonmaz bunlar arasında ilk akla gelenlerdir. Aynı zamanda brüksel lahanası, enginar ve lahana içinde aynı şeylerden bahsetmek mümkün. İsterseniz salatalarda, dilerseniz yemeklerde kullanabileceğiniz sebzeler bağırsak hareketlerinizi düzenleyerek daha sağlıklı bir boşaltımı mümkün kılmaktadır.

Kabızlığı Önleyici Yiyecekler

.

Hazır gıdalar, fast food, hayvansal yağ ve doymuş yağ içeren tüm besinler kabızlığa sebep olabilir. Eğer kabızlığı önlemek istiyorsanız ve sık sık aynı şikâyetten yakınıyorsanız bu besin gruplarından uzak durup lifli gıdalar tüketmeye başlamalısınız. Bu sayede bağırsaklarınızın hareket kabiliyeti artacak ve çok daha faal bir sindirim sistemine kavuşacaksınız.

Meyveler

Kayısı, İncir, Şeftalı, Armut, Erik, Elma, Böğürtlen, Ahududu, Ananas.

Yemişler

Badem, fıstık.

Sebzeler

Haşlanmış patates, pazı, enginar, havuç, ıspanak, kuşkonmaz, lahana, brüksel lahanası, yeşil fasulye, barbunya ve nohut.

Tahıl

Arpa, darı ve yulaf.

Kuru Gıdalar
Kuru kayısı, kuru erik ve kuru üzüm.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap