.
.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Kimler Kullanabilir?

.
.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Kimler Kullanabilir? Bazı durumlar var ki bankadan almak istediğiniz kredi yeterli gelmeyebilir, elinizde de satmak istemediğiniz ya da hemen satamayacağınız ev, arsa gibi gayrimenkulünüz var ise ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir, ihtiyacınız olan miktara uygun faiz oranı ile sahip olabilirsiniz. Peki ipotekli ihtiyaç kredisi nedir? Kimler kullanabilir? Kimler bu başvuruyu yapabilir? İşte size kısaca ipotekli kredi hakkında merak ettiğiniz her şey.

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu taşınmaza sahip olduğunuz bir gayrimenkulü, ipotek karşılığı gösterip daha büyük bir nakit kredisi için kredi başvuru yöntemidir. Elinizdeki taşınmanızı ipotek göstererek nakde sahip olmanızı sağlar. Finans firmaları ve bankalar aracılığı ile yapabileceğiniz avantajlı bir kredi sistemidir.

Hangi Banka ve Finans Kuruluşları İpotekli İhtiyaç Kredisi Verir?

Hangi Banka ve Finans Kuruluşları İpotekli İhtiyaç Kredisi Verir?

İpotekli ihtiyaç kredisi, kendiniz veya 3. Şahıs yakınlarınızın üzerinde olan kat mülkiyeti veya kat irtifakı bulunan bir taşınmaz gayrimenkulü banka veya finans kuruluşuna vererek bu ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi kullanılmasıdır. İpotekli İhtiyaç kredisi çoğunlukla düzenli çok geliri olmayan, gelirini belgeleme durumu olmayanlar veya bankalar tarafından verilen kredi notu düşük kişilerin başvurduğu bir yöntemdir.

Bu tarz kişiler bankalardan ihtiyaç kredisi almakta zorluk çekerler, bu noktada ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu imdatlarına yetişiyor. Bu şekilde çalışan bankalar olduğu gibi bağımsız özel çalışan finans kuruluşları da bu konuda yardımcı olmaktadır. Tabii ki tavsiyemiz tercihinizi güvenilirliği daha fazla olan bankaları tercih etmeniz yönünde olacaktır. Peki ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapabileceğiniz ve size uygun faiz ile ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri gelin kısaca inceleyelim;

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Yılların güvenilir devlet bankası Ziraat Bankası size bu konuda yardımcı olmaktadır. İpotekli Bireysel Finansman Kredisi adı altında verdiği ihtiyaç kredisi ile yüksek nakit ihtiyacı olan durumlar için, düşük faiz oranı, uzun vadede ödeme seçeneği ile yardımcı olmaktadır. Kredi için azami limiti konut için ekspertizin belirlediği değerin %80’i işyeri için ise yine ekspertizin belirlediği değerin %75’i, imarlı arasalar için ise %50’si olarak ipotekli kredi başvurusu kabul etmektedir. 36 aya kadar vade uygulaması geçerlidir.

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Yüksek nakit ihtiyacınız konutunuzu teminat olarak sunarak uygun faiz oranı ve uzun vade ödeme seçeneği ile sahip olabilirsiniz. Azami kredi vadesi 36 ay olup, %1,61 faiz oranı uygulanmaktadır. İpotek edilecek konutun ekspertizin belirlediği oranın %80’i limitinde kredi vermektedir.

İş Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

.

Bir diğer güvenilir banka olan İş Bankası ise ipotekli konutun ekspertiz değerinin %50’si oranında kredi verme olanağı sunmaktadır. Tüketici Destek Kredisi adı altında sunulan kredi imkanı ile değişken faiz oranları ile 60 aya varan vade imkanları ile istediğiniz kredi miktarına sahip olabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankaların sunduğu ihtiyaç kredi miktarı sizin ihtiyacınızı karşılayamıyor ise bu durumda ipotekli ihtiyaç kredisi tam size göre. Belirlediğiniz yüksek miktar kredi için dilerseniz ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Peki ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır? derseniz incelediğiniz banka faiz oranları ve vade seçeneklerinden size uygun olduğunu düşündüğünüz banka şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Ön Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredinizi alabilmek için taşınmaz gayrimenkulünüzü teminat olarak sunmanız şartı vardır. İlgili ipotek sizin veya 3. Şahıs yakınıza ait olmalıdır. Kat irtifakı veya kat mülkiyetine sahip olmalısınız. Bazı bankalar ayrıca küçükte olsa bir gelir beyanı yapmanızı isteyebilir. Bu istek bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Ayrıca teminata konulacak olan taşınmaz üzerinde hak sahipliği olan kişi ve eşinden yasal izin alınmalıdır. Unutulmaması gereken ipotekli ihtiyaç kredisi şartları bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanılabilir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanılabilir?

Yüksek miktarda nakit ve kredi ihtiyacınız olan durumlarda yararlanabileceğiniz ipotekli ihtiyaç kredisi sayesinde elinizde mevcut gayrimenkulünü teminat olarak gösterebilir ve ihtiyacınız olan nakit ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bankadan bankaya uygulama farklılığı gösteren kredi uygulamasında bazı banka sadece konutu teminat göstermeye izin verirken bazı bankalar konut haricinde işyeri ve arsayı da teminat olarak kabul etmektedir. Alacağınız kredi limiti ve sunmuş olduğunuz ipoteğin ekspertiz bedelleri dikkate alınarak kredi verilebilmektedir.  

İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Özellikle hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyoruz ki ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi bankalar arasında çok farklılık göstermektedir. Faiz oranı ve vade değişikliğinden ayrıca kredi hesaplamasın da sunmuş olduğunuz teminatın ekspertizin belirlediği bedel kadar bankanın bu bedel üzerinden uygulayacağı kredi limiti farklılık göstermektedir. Örneğim bazı bankalar ekspertiz bedelinin üzerinden %80oranın da kredi limiti belirlerken başka bir banka ise %50 oranında kredi limiti belirler. İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce mutlaka tüm detayları çok iyi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap