.
.

Hellim nasıl pişirilir?

Kökeni yavru vatan Kıbrıs olan hellim peyniri sarımsı beyaz arasında lezzetli görülen bir renge sahiptir ve oldukça yoğun bir peynirdir. Genellikle keçi sütünd..

.
.

Kökeni yavru vatan Kıbrıs olan hellim peyniri sarımsı beyaz arasında lezzetli görülen bir renge sahiptir ve oldukça yoğun bir peynirdir. Genellikle keçi sütünden yapılan hellim peyniri inek sütünden de zaman zaman yapılsa da en lezzetli ve dayanıklı olanları keçi ve koyun sütünden yapılanlarıdır. Kahvaltı sofralarında artık çok daha fazla görmeye alıştığımız hellim peyniri kahvaltı ve salata yapımlarında muhteşem bir lezzet aracıdır. Peynir pişirme işleminde çok daha lezzetli hale gelse de, sade şekilde de tüketilebilir.

Hellim peyniri kızartma şekilleri

Hellim peynirinin kızartılması çok farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Hellim peynirini kahvaltı sofralarında ve salataların yanında tüketmek için birkaç dakika sürecek tavada kızartma işlemi yeterli olacaktır.

Kızartma işlemine başlamadan önce hellim peynirinin dilimlenmesi gerekir. Peyniri dilimleme ye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli unsur peynirin çok ince ya da çok kalın olmaması gerektiğidir. Yaklaşık bir santimetrelik kalınlık yeterli olacaktır.

Hellim dilimlerini kızartmaya başlamadan önce tavaya az bir miktarda tereyağı katılmalı ve pişireceğiniz ocağı orta derecede ateşte açmalısınız. Tereyağı kızmaya başladıktan sonra kesilmiş olan hellim dilimlerini ilave edebilirsiniz ve sonrasında hellim dilimlerinin her bir tarafını yaklaşık bir dakika kadar kızartmalısınız.

Peynirlerin her bir tarafı kahverengine gelinceye kadar kızartılmalı ve ardından diğer tarafları çevrilmelidir. Peyniri istediğiniz takdirde başkaya türleriyle de kıza atabilirsiniz fakat tereyağının verdiği lezzeti hiçbir ya veremez. Eğer ki diyette iseniz yak atmak istemiyorsanız yapışmaz tava içerisinde yine sadece peyniri pişirerek de tüketebilirsiniz. Yağsız pişirdiğiniz de dilimlerin biraz daha kuru olacağını bilmenizde fayda var.

.

Eğer ki hellim peynirini yağ katmadan pişirmek istiyorsanız en basit metot tost makinesi içinde pişirmek olacaktır. Tost makinesinin içerisine kalktıktan sonra 1-2 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Tost makinesinin içerisinde iki farklı tarafı da aynı anda pişeceği için tost ya da hamburger gibi besinlerin yanında kullanılması çok daha lezzetli olabilir.

Hellim peynirinden makarna çorba kek gibi tarihlerde de pişirmeye gerek kalmaksızın yararlanabilirsiniz. Hellim peynirini dilimleyerek pişirmeniz için rendelenmiş halde yiyeceklerin içerisinde kullanırken, peynirin ağzınıza rende halde gelmesi mümkündür.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap