.
.

Hamur İşi için Atılan Sirkenin Amacı Nedir? Neden Önemli?

.
.

Hamur işi tüketmenin belli bir miktardan fazlası ciddi anlamda zararlı olabilir. Ancak dozunda tüketildiğinde lezzet açısından büyük bir doyum noktası yaratabiliyor.

Evde de uyguladığımız tarifleri baz aldığımız zaman en önemli kıstaslardan birisi içerisine eklenen malzemeler oluyor. Bazıları kullandıkları malzemeleri büyük bir sır olarak saklayabiliyor. Bu mutfak sırlarından birisi olan sirke için her detaydan söz edeceğiz.

Özellikle pastane gibi ortamlarda üretilen, çıtır çıtır olmasıyla, yumuşaklığıyla, lezzetiyle sizi başka bir diyara sürükleyen yiyecekleri hatırlayın.

Bunlar hamur işi sınıfında yer alan kurabiye, kek ve poğaçalar olarak sirke ile hazırlanmaktadır. Sirke malzemeler arasına dahil olduğunda çok önemli bir rol üstlenmektedir.

Hamur İşi için Atılan Sirkenin Amacı Nedir? Neden Önemli?

Hamur İşi İçin Sirke Neden Önemlidir?

Sirke kullanılarak hamur işi yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç detaydan bahsetmek gerekli. Çok yüksek miktarlarda kullanılmamasına rağmen muazzam sonuçlar vermesi yapısından kaynaklanmaktadır.

Özellikle uzun ömürlü olmasının altında da bu sebep yatar. Bir pastanede sürekli olarak tazeliğini korumayı başaran kurabiyeleri gördüğünüzde şaşırıyor olabilirsiniz. Çünkü evde kesinlikle uzun süre durduğunda bayatlıyor.

.

Oysa pastanelerde hem daha lezzetli hem de tazeliğini hiç bozmayan ve ağızda dağılan bir halde bizlere sunulabiliyor.

Kurabiye için en önemli kullanım amacı uzun bir raf ömrünün olması ve ağızda dağılan formudur. Ağzınızda dağılarak tadı daha iyi hissetmenize olanak tanıyan kurabiyeler için kesinlikle kullanmak gerek.

Bazı tariflere baktığınız zaman puf gibi kabarmış börek hamurlarına rastlayabilirsiniz. İşte bunun sırrı sirkedir diyebiliriz.

Ayrıca kahvaltı kültürümüzün bir parçası olabilecek hamur işlerine fazlasıyla düşkünüz. Börek bunların başında geliyor. Fakat sigara böreği, paçanga böreği veya pişi gibi atıştırmalıklar için de önemli bir rol üstleniyor.

Bu tip börekler genellikle kızartılarak pişiriliyor. Yağ içerisinde kızartıldığında ise ciddi bir emiş gücüne sahip oluyor.

Aslında çok lezzetli olacakken çektiği yüksek miktarda yağ sebebiyle mideye oturuyor. Sindirimi zorlaştırıyor ve lezzetini adeta yok ediyor. Bu tip kızartılarak pişirilen börek türevlerinde yağı daha az çekmesini sağlamanın yolu da sirkeden geçiyor.

Kıvamı en zor tutturulan hamur işlerinden birisi olarak poğaçadan söz etmeden olmaz. Bazıları daha lezzetli olması için içerisine süt eklerken bazıları için bu malzeme yerini süte bırakıyor. Artık soda ya da farklı malzemeler hamur işi hazırlıklarının vazgeçilmezi olmaya başladı.

.

Tıpkı pastanede her yediğinizde tadına hayran kaldığınız poğaçalar gibi olabildiğince yumuşak ve lezzetli olması için sirke ilave etmeniz gerekiyor. Ağzınızda dağıldığını hissedecek ve lezzetiyle misafirlerinizi büyüleyebileceksiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap