.
.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Kantaron ile Doğal Şekilde Giderilir mi?

.
.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Kantaron ile Doğal Şekilde Giderilir mi? Güneş Yanığı, cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yaz aylarında sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hepimizin bronz ten sevdası kontrolsüzce güneşe maruz kalındığında acı dolu bitebilir.

Tedavisi doğru yapılmazsa vücudunuzda izler kalabilir. Kötü cilt, koyu lekeler ve kırışıklıklar hatta cilt kanseri oluşabilir. Bu nedenle güneş ışınlarından doğru şekilde yararlanmak önemlidir.

Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız yapmanız gerekenler yazımızın devamında yer alıyor. Peki güneş yanığına ne iyi gelir, yanık nasıl oluşur, evde neler kullanılır?

Güneş Yanığı Nedir?

Güneş yanığı probleminin kendisini belli etmesi 1-2 günü bulabilir. Eğer ileri derecede güneşe maruz kalınmadıysa ve yanıklar belli bir noktada değilse doğal yöntemlerle tedavi edilebilir.

Evde uygulanabilecek yöntemler ile ağrı, şişme, kızarıklık gibi problemleri geçirebilmek mümkündür. Ancak yanığın cinsi şiddetli ise kişinin uzman bir doktordan yardım alması daha doğru olacaktır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Kantaron ile Doğal Şekilde Giderilir mi?
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Kantaron ile Doğal Şekilde Giderilir mi?

Güneş Yanığı Nasıl Olur?

  • Güneş yanığı yaz aylarında karşılaşılan bir sorundur. Özellikle tatilde uzun süre güneşlenmek, güneşin altında çalışmak veya uzun süre güneşe maruz kalarak oluşmaktadır.
  • En belirgin ve gözle görülen problemi ciltte oluşan kızarıklıktır. Bunun yanında temas edildiğinde duyulan acı hissi, sıcaklık, hassasiyet, cildin üzerinde oluşan pemfigus (su dolu kabarcıklar) görülen belirtilerin arasındadır.
  • Bu belirtilerin yanında şiddetli oluşan rahatsızlıklarda ateş, bulantı, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi görülebilmektedir.
  • Güneş yanığı kendisini zaman içerisinde artarak belli etmektedir. Yani güneş yanığından birkaç saat sonra belirtiler başlar ve bir gün sonrasında daha belirgin hissetmeye başlarsınız.  
Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?
Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?

Güneş Yanığı Nasıl Giderilir?

Yaygın olarak bilinen yoğurt ve macun en sık yapılan hatalardan birisidir. Bilimsel olarak kanıtlanan iyileştirme özelliği yoktur. Bu nedenle yoğurt veya macun sürmenizin yanığa hiçbir faydası olmayacaktır.

.

Ağrıyı hafifletmek için reçetesiz satılan (eğer yan etki yaratacak hastalığınız yoksa) ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz. Cildinizdeki kızarıklık ve yanma hissini hafifletmek için nemlendirici kremler uygulayabilirsiniz. En etkili jellerden biri aloe vera jelidir. Kullanacağınız herhangi bir nemlendirici rahatlamanızı sağlayacaktır.

Güneş yanığına ne iyi gelir? Yanma hissini geçirmek için soğuk su ile hassasiyet oluşan bölgelere pansuman yapabilirsiniz. Soğuk su ile ıslatacağınız havluyu tampon hareketlerle bölgeye uygulayabilir ya da üzerine bırakabilirsiniz.

Deride oluşacak kuruluk ve kırışıklığı gidermek için su tüketimi arttırılmalıdır. Üstelik yanma hissi ve su kaybını önleyecektir. Deride oluşacak su kabarcıklarına müdahale edilmemelidir. Kabarcıkların kendiliğinden geçmesine ve küçülmesine izin verilmelidir.

Güneş Yanığına Hangi Krem İyi Gelir?

Güneş Yanığına Hangi Krem İyi Gelir?

Bepanthen: Hepimizin bildiği ve kullandığı bir krem olan bepanthen güneş yanıklarına iyi gelmektedir. Hızlı onarım sağlayan bu kremi tatillerde yanınıza alarak olası yanıkların önüne geçebilirsiniz.

Silverdin: Uyuşturucu özelliği sayesinde bölgesel uygulanır ve acıyı hafifletir. Yanan bölgelere silverdin uygulamak da oldukça etkilidir.

Hematen: Özellikle çocuklarda pişik ve kızarıklığı geçirir. Uzmanlar tarafından da güneş yanıkları için tavsiye edilir.

Evde elinizin altında bu kremleri bulundurarak farklı birçok yarayı iyileştirmek için de kullanabilirsiniz.

Güneş Yanıkları İçin Doğal Öneriler

.

Güneş yanığına ne iyi gelir dediğinizde herkesin vereceği klasik cevaplar vardır. Ancak geleneksel uygulamaların dışında güneş yanıkları için doğal öneriler nelerdir?

Aloe Vera; Nemlendirici, rahatlatıcı etkisi olan aloe vera güneş yanıklarında kullanılan en etkili yöntemdir. İmkanınız varsa doğal aloe verayı da açıp sürebilirsiniz. Harici olarak aloe vera yağı veya kürü uygulayabilirsiniz.

Çay; Yanıksonrasında gözlerinizde oluşacak hassasiyet ve yorgunluğu demlenmiş poşet çaylar ile geçirebilirsiniz. Elinizde poşet çay yoksa demlenen çayı pamuğa dökerek gözlerinize yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem gözlerinizin dinlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca gözleriniz normal zamanlarda ağrıdığında veya mikrop kaptığında çay kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağı; Güzel kokusu ve ferahlatıcı etkisi ile güneş yanıklarınızda kullanabilirsiniz. Kuvvetli bir nemlendirici etkisi olacaktır.Aynı zamanda masaj yaparak uyguladığınızda ağrı kesici etkisini de görebilirsiniz.

Elma Sirkesi; Ateş düşürücü etkisiyle bilinen elma sirkesi cildin serinlemesini sağlar. Güneş yanığını hızlıca geçiren bir etkisi vardır. İçerisindeki vitaminler ve ph değeri cildi besleyerek iyileştirmektedir.

Kantaron Yağı Güneş Yanığına İyi Gelir Mi?
Kantaron Yağı Güneş Yanığına İyi Gelir Mi?

Kantaron Yağı Güneş Yanığına İyi Gelir Mi?

İgrus olarak güneş yanığı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını veriyoruz. Yaz aylarında bronz ten için doğru şekilde güneşlenmeyi ihmal etmeyelim. D vitamini yeterli miktarda almak hepimizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Güneş yanığını iyileştirmek için kantaron yağının iyileştirici özelliğinden yararlanılmaktadır. Hızlı iyileştirici özelliğinin yanı sıra derideki reaksiyonun vücuttaki sancısını da azaltır. Vücuttaki kurulukları giderir, çatlakları azaltır.

.

Birçok faydası olan bu yağ güneş yanıklarında krem olarak kullanılabilir.  Peki güneş yanığına ne iyi gelir evde nasıl çözümler yapılabilir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Yazımızın tamamında bahsettiğimiz gibi yağlardan, kremlerden yararlanabilirsiniz. Güneş yanığınızı geçirmeniz için en faydalı olacak şey bol bol nemlendirmeniz ve dinlenmenizdir. Güneş yanığını probleminden sonra birkaç gün güneşe çıkmamanız gerekir.

Evde dinlenirken yağlarınızı ve kremlerinizi yanınızdan ayırmayın. Bol su içmeyi ihmal etmeyin.

Güneş yanığına ne iyi gelir evde çözüm arayanlar için diğer çözüm ise salatalıktır. Salatalığı rendeleyip suyunu çıkarttıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz yenilenecek yanma ve ağrı hissi geçecektir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap