.
.

Gündüz İle İlgili Sözler

.
.

Gündüz İle İlgili Sözler Gündüz, günün aydın olmasıdır. Aydınlık olan şeydir gündüz. Gündüzün bize bıraktığı anlam ilişkisine bakarak gündüz ile ilgili sözler söyleriz. Söylediğimiz bu sözler son derece önemlidir. Gündüz nedir, neye biz gündüz deriz, neden gündüz deriz ve başkaca soruları işte bu sözlerin içinde toplarız. Her bir söz kendi içinde farklı anlamlar taşır. Dolayısıyla da bu sözlerin her birinde kendimize ait şeyler de buluruz. Gündüze aşık ol ki geceyi sevesin deriz mesela. Bunu hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için söyleriz. Söylediğimiz bu sözlerden herkes payına düşeni alır.

Güzel sözler kategorisinde inceleyeceğimiz bu sözlerin kendi içinde farklı bir güzelliği de vardır. Bu güzellik bir bakıma değişir. Her geçen gün kendi yaşadıklarımızdan yola çıkarak gündüz ile alakalı sözleri söyleriz. İnsanın zihni farklı sözcüklere açıktır. O sözcükleri birleştirdiğimiz zaman ise ortaya farklı anlamlar, farklı cümleler çıkar. Çıkan bu cümlelerin her biri anlamlı ve de değerlidir. İnsan söz ile kendini ifade ettiği zaman farklılaşır.

Gündüz İle İlgili Sözler
Gündüz İle İlgili Sözler

Editörün Seçimi Gündüz ile İlgili Sözler

 1. “Gündüz, yaşamın aydınlık yüzüdür. Güneşin ışığıyla her anı dolu dolu yaşayalım.”
 2. “Gündüz, yeni fırsatların ve başarıların kapılarını aralayan bir zaman dilimidir.”
 3. “Gündüz, doğanın bize sunduğu hediye gibidir. Güzelliklerle dolu anları değerlendirmek için bir fırsattır.”
 4. “Gündüz, enerji ve hareketin simgesidir. Hayatı dolu dolu yaşamak için bize güç verir.”
 5. “Gündüz, umut ve ilerlemenin sembolüdür. Her yeni gün, yeni bir başlangıca vesile olur.”
 6. “Gündüz, hayatın renklerini en parlak haliyle sunan bir zaman dilimidir. Bu renkleri keşfetmek için gözlerimizi ve kalbimizi açalım.”
 7. “Gündüz, başarıya giden yolu aydınlatır. Işığıyla hedeflerimize doğru ilerleyelim.”
 8. “Gündüz, keşiflerin ve deneyimlerin zamanıdır. Yeni şeyler deneyerek kendimizi geliştirmek için bir fırsattır.”
 9. “Gündüz, insanların birbirleriyle etkileşim kurduğu ve paylaşımların yaşandığı bir süreçtir. Bu paylaşımları değerli kılmak için fırsatlar sunar.”
 10. “Gündüz, yaşamın en aktif ve verimli anlarından biridir. Bu anları değerlendirerek ilerleyişimize katkıda bulunalım.”

Bu sözler, gündüzün enerji, hareket, fırsatlar ve hayatın aktif bir zamanı olduğunu vurgular. Gündüzü dolu dolu yaşamak, yeni deneyimlere açık olmak ve hedeflere doğru ilerlemek için bir fırsat olduğunu hatırlatır.

Gündüz İle İlgili Sözler

 • İnsan aklındakilerle gündüzleri, yüreğindekilerle geceleri uğraşıyormuş. Can Yücel
 • Çünkü sen, geceme gündüz oldun.
 • Gündüz kandilini hazırlamayan, karanlığa razı demektir. Cenap Şahabettin
 • Gecelerini, ey gündüz gel, diye israf etme.
 • İnsan aklındakilerle gündüzleri, yüreğindekilerle geceleri uğraşırmış. Can Yücel
 • Kimseye göstermem üzüntümü. Gündüz gülerim, geceleri yalnız ağlarım.
 • Yarasanın gözü gündüz göremiyorsa, güneşin ne günahı var bunda? Şeyh Sadi Şirazi
 • Borç, geceleri üzüntü kaynağı, gündüzleri ise zillet vesilesidir. Cafer-i Sadık

Geceye yenilmeyen her insana, ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır.

Gece uyuyamayan insanların, gündüze sığmayan acıları vardır. Mehmet Işık

Geceler uzundur onu uyuyarak kısaltma. Gündüzler aydınlıktır, onu günahlarınla karartma.

.

Kimseye göstermem üzüntümü. Gündüz gülerim, geceleri yalnız ağlarım. Oğuz Atay

Âlemde gündüz gönlüme işkencedir. Bence bayram ufukta gün bitincedir. Cahit Sıtkı Tarancı

Bir destan yazar gibi durmadan gündüz gece ben hep seni yazmışım yüreğime gizlice.

Dünyaya geldiğim anda. Yürüdüm aynı zamanda. İki kapılı bir handa. Gidiyorum gündüz gece. Âşık Veysel

Âşık oldu garip kalbim sevdim seni kalbim oldu deli, adın kalbimde sayıklıyorum adını gündüz gece.

İslamiyet güneş gibidir üflemekle sönmez, gündüz gibidir göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan yalnız kendine gece yapar.

Kalbiniz gecelerin ve gündüzlerin sırrını sessizce bilir. Ancak kulaklarınız, kalbinizin bilgisini işitmek için deli olur. Halil Cibran

.

Benim bütün dualarım seninle sen bir ömür boyu mesut olasın diye yalvarırım gündüz gece, hayalin gözlerimde, benim olasın diye.

Gündüzüm gecem belli değil, seviyorum seni yalan değil, senin sayende oldum aşık, görmez gözüm senden başkasını artık.

Karanlık gecede önemli değildir yıldızları görmek. Gündüzleri yıldızları görmek marifet, aşık olmak önemli değil, bir ömür boyu sevebilmek marifet.

Ey gecenin sahibi. Nasıl ki kudretinle geceyi gündüzle örtüyorsan; bizim de hatalarımızı, günahlarımızı rahmetinle ört.

Gecemin gündüzümden farkı yok alaca karanlık… Karanlığa ferman yazsam yüz bin satırlık, beni bu karanlıktan kurtaracak aydınlık senin o gözlerinde ki sönmez ışık.

Alaca karanlığı sevmem ben, ya gündüz olmalı ya gece. Kurşun ya alnından vurmalı ya da namluda kalmalı. Yar dediğin ya senin gibi olmalı ya da hiç olmamalı.

Ey insan. Kulak ver. Derin gece yarısı ne söyler? Uyudum, uyudum, uyandım derin rüyalardan: derindir dünya. Daha derindir gündüzün düşündüğünden. Nietzsche

.

Gündüzün rengine benzemez gecenin rengi, üşütür ayaz korkutur karanlık, bir gariplik bir hüzün var içimde, ya bu şehirde ben fazlayım ya da yanımda biri eksik.

Gün bir gün, sevdalanmış geceye gecede yakamoz düşürmüş denize o günden bugüne geceyle gündüz ayrılmaz olmuş ta ki güneş tutulup gölge düşürene dek sevdalara.

Orucumu yiyorsam ramazanda, mübarek aydan habersizim sanma. Çileden gece oluyor da gündüzüm, sahura kalkıyorum gün ortasında. Ömer Hayyam

Gecenin sessizliği içinde düşüncenizde, gündüz gördüğünüz nesnelerin konturlarını çizersiniz. Zeka ile elin birlikte çalışmadığı yerde ne sanat, ne de sanatçı vardır. Leonardo da Vinci

Sensizim biliyorum. Kendimi kandırıyorum yokluğunda. Geceleri yastıktan sevgilimsin benim. Gündüzleri, gözüm açık gördüğüm hayal. Kahraman Tazeoğlu

Gecelerden ayazı sevmem. Ya gündüz olmalı ya gece. Namludan çıkan kurşun, ya kalbimin derinlerinden vurmalı, ya namludan hiç çıkmamalı. İnsan sevdiğini ya ölümüne sevmeli. Ya hiç sevmemeli.

Dul ve fakirlere yardım eden kimse, Allah yolunda cihad eden veya gündüzleri nafile oruç tutup, gecelerini nafile ibadetle geçiren kimse gibidir. Hz. Muhammed

.

Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir. Şems-i Tebrizi

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap