.
.

Fındığın Yararları Neler? Kaç Kalori? Hangi Hastalıklara İyi Gelir

.
.

Fındığın Yararları Neler? Kaç Kalori? Hangi Hastalıklara İyi Gelir Fındık, ılıman iklimde yetişen sert ve kabuklu bir bitkidir. Ülkemiz Karadeniz topraklarında da bolca yetişen bu küçük bitkinin faydaları saymakla bitmiyor.

İnsan vücuduna pek çok faydası olan bu altın besinin, ruh sağlığına etkisi de azımsanamayacak kadar çoktur. Üstelik içeriğindeki pek çok faydalı yağ, mutfaklarda ve kozmetikte kullanılmaktadır.

Besin değeri oldukça yüksek bu meyve, diyet listelerinin ve sağlıklı beslenenlerin vazgeçilmezidir. Doğru miktarda, sık sık tüketilen fındığın yararları saymakla bitmezken abartıldığı takdirde de başta kilo almaya sebep olduğu bilinmektedir. Daha pek çok olumsuzluğa da yol açabilir.

Günde Ne Kadar Fındık Yenmeli?

Günde Ne Kadar Fındık Yenmeli?

Kime fındık deseniz hep faydasından bahseder. Ancak her şeyin bir ölçüsü vardır. Kalp sorunlarından depresyona, saç sağlığına faydalarından hafızaya etkisine kadar birçok konu ile fındığın yararları ön plana çıkar. Ve uzmanlar da dahil olmak üzere birçok kişi tarafından bu yemiş tavsiye edilir.

Günde bir avuç fındık yemekten bahsedilir. Peki bu bir avuç neye göre belirlenmektedir? Aslına bakarsanız uzmanlar, kabuklu yemişlerden günde 30 gram kadar tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bu da yaklaşık olarak 7-8 adet fındığa tekabül etmektedir. Günde ne kadar fındık yenmeli? Sorusu da böylece cevap bulmaktadır.

Fındık Nasıl Tüketilmelidir?

Fındık Nasıl Tüketilmelidir?

Fındık; beyne, kalbe, tansiyona, kas yapısına, saç sağlığına ve daha nice soruna ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. Ancak en fazla fayda ile yararlanmak için “Fındık nasıl tüketilmelidir?” sorusu akıllara geliyor.

.

Bu faydalı bitki; içeriğindeki tüm yağ, vitamin ve mineralleri en çok çiğ tüketildiğinde sizlere sunmaktadır. Kavrulmuş hali, %15 oranında içeriğindeki sağlıklı yağdan kayıp yaşamaktadır. Üstelik kavrulurken atılan tuz da tansiyon için olumsuz bir durum teşkil etmektedir.

Ölçüsünü bilerek, çiğ halde, her gün tüketilen bu minik mucize içeriğindeki tüm fayda ile sağlığınıza destek olacaktı. Unutmayın, yalnızca sağlıklı bir besine sırtınızı dayayarak sağlığa kavuşamazsınız. Ancak hangi besinin neye iyi geldiğini ve ölçüsünü mutlaka bilmeliyiz.

Hamilelikte fındığın yararları bambaşka olduğu gibi yine bu süreçte tüketim miktarı ve şekli değişiklik gösterebilmektedir. O nedenle size en uygun tüketim haline doktorunuza danışarak karar verebilirsiniz.

Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Fındık Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Tek tek başlıklar altında sıralanan çeşit çeşit faydalar ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için trend724.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Kalem kalem sıralanan güncel bilgiler ile sağlığınızı riske atmadan doğru bilgileri hayatınıza almak artık çok kolay.

Uzmanların tavsiye ettiği besinler arasında en sevileni olan fındık, birçok hastalığa şifa olurken tok tutma özelliği ile de diyetlerin vazgeçilmezidir. Çiğ olarak tüketildiğinde, kavrulmuş halinden çok daha fazla antioksidan ve faydalı yağ içermektedir. O nedenle fındık hangi hastalığa iyi gelir sorusuna çiğ hali üzerinden cevap aramak çok daha doğru olacaktır.

Hafızayı koruyan en önemli kaynaklardan biri E vitaminidir. Bu küçük, kabuklu şifa deposu da: kararında ve düzenli tüketimde günlük E vitamini ihtiyacınızı da hemen hemen karşılamaya yetecektir. A ve C vitaminlerinin yaşlanma karşıtı etkisiyle ise adeta gençlik iksiriniz olacak.

Fındığın kalbe yararları ise: içerdiği doymuş yağlar ve omega 3’ten kaynaklanmaktadır. Bu yağlar aynı zamanda kan akışını düzenlerken saç bakımı için de oldukça faydalıdır. Omega 3 içermesi ise fındığın beyne faydaları konusunda oldukça etkilidir.

.

Pek çok hastalığa, pek çok açıdan iyi gelen bu faydalı besin, uzmanlar tarafından en çok kış aylarında tavsiye edilir. Soğuk günlerde insan vücudunun hastalığa daha yatkın olduğu bir gerçektir. Bu mevsimsel rahatsızlıkların önüne geçmek için de gün aşırı fındık tüketimi önerilmektedir.

besin değeri ve kalorisi

Fındık Besin Değeri Nedir, Kaç Kalori?

Zengin besin değeri ve lezzeti ile evlerin vazgeçilmezi olan bu küçük meyve, diyetlerin de ilk aranılan ara öğünüdür. Bu nedenle kilo problemi olanlar ve sağlık sorunları sebebi ile hayatını düzenlemek isteyenler tarafından günlük tüketilecek Fındık besin değeri nedir, kaç kalori soruları sıklıkla sorulur. 100 gram fındık üzerinden kolayca bir değerlendirme yapılacak olursa;

 • Kalori

     628 kcal, günlük ihtiyacın %30’u

 • Karbonhidrat

     16,7 gram, günlük ihtiyacın %6’sı

 • Protein

     15 gram, günlük ihtiyacın %30’u

 • Yağ

      60,8 gram, günlük ihtiyacın %90’ı 

 • A Vitamini  

20 IU, günlük ihtiyacın %0.4’ü  

 • Kalsiyum
.

     131 mg, günlük ihtiyacın %13’ü

 • Demir

     4 mg, günlük ihtiyacın %30’u

 • Magnezyum

     187 mg, günlük ihtiyacın %50’si

 • Potasyum

     782 mg, günlük ihtiyacın %22’si

 • C Vitamini

     3 mg, günlük ihtiyacın %10’u

 • E Vitamini

     9 mg, günlük ihtiyacın %80’idir.

Bu değerlere bakıldığında bile net bir şekilde fındığın yararları hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.

Fındığın Zararları Nelerdir?

Fındığın Zararları Nelerdir?

.

Fındığın yararları nelerdir sorusuna sayfalarca cevap verilmektedir. İçerisinde hiçbir zararlı madde barındırmayan bu besin, adeta altın değerindedir. Ancak bir noktada bu besinde tehlikeli bir hal alabilmektedir. Fındığın zararları nelerdir sorusunun cevabı ise yararları kadar uzun değildir.

İçeriğindeki tüm maddeler bunca faydalı iken zarar görmek elbette zordur. Ve bu sadece ölçüsüz tüketmekten kaynaklanabilir. Sonuç olarak içerisinde fazlaca yağ barındıran fındık, gereğinden fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep olacaktır. Tansiyon hastaları için ise fazla tüketim, daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Alerjen bir durum olmadığı sürece ideal miktarda ve her gün tüketilen bu yararlı besin, her bünyeye oldukça faydalıdır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap