.
.

Enginar Soyma Yöntemleri, Enginar En Kolay Soyma

.

Enginar Soyma Yöntemleri

.

Enginar soyma ve aynı familyaya ait olan sebzelerin besin değerleri inanılmaz derecede yüksektir. Bu yönden bakıldığında düzenli tüketilmesinin sağlığımız için büyük fayda sağlayacağından eminiz.

Ancak bazı etkenler bu sebzeleri tüketmemizin önüne geçiyor olabilir. Bunların başında da soyma ve hazırlık aşaması geliyor.

Özellikle enginar gibi görüntüsü itibariyle zor soyulduğu düşünülen sebzelerde bu durumu daha çok yaşıyoruz.

Öncelikli olarak enginar zamanında tüketilmesi gereken bir sebzedir. Üst kısımdaki tomurcuk kısmı zaman içerisinde sertleşir. Sertleşme tamamlandığında ise yenebilecek bir yapısı kalmaz. Doğal olarak yaz sebzesi olarak tüketmek bu noktada önem arz ediyor.

Sindirim sistemini fazlasıyla çalıştıran enginarın içeriğinde de A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri olduğunu görebiliyoruz. Kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve fosfor içeriği ise günlük ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılayabilecek seviyede.

enginar-nasil-temizlenir-85023
Enginar Nasıl Temizlenir?

Enginar Nasıl Soyulur?

Enginar soyma teknikleri, Tabii ki enginar en çok besin lifi yönünden zengin olmasıyla biliniyor. Böylece diyetlerin bir numaralı yiyeceklerinden birisine dönüşüyor.

.

Ayrıca bir baş enginarı ele aldığımızda yaklaşık 60-65 kalori almış oluyoruz.

Oysa bu kadar az bir kalori miktarıyla alacağımız besin değerleri oldukça üst düzeydedir. Yani kilo verme aşamasında en çok tercih edilen sebze olmasını bununla ilişkilendirmek mümkün.

Görüntüsü tamamıyla kapalı bir sebzeyi andırdığı için nereden kesileceği ya da hangi bölümün alınacağını bilmiyor olabilirsiniz.

Öncelikle enginarı alıp güzelce yıkadıktan sonra ilk yapmanız gereken şey bir kabın içerisine su doldurmaktır. Su dolu olan bu kabın içerisine yarım limonu sıktıktan hemen sonra enginarı içersine yerleştirebilirsiniz. Böylece kararması mümkün olmayacaktır.

Sonrasında her şeyi hazırlayıp enginarı kesme tahtasının üzerine alın. Kesme işlemini enginarı yan yatırdıktan sonra üst kısmından alacağınız ilk parçayla başlatabilirsiniz. Bu parça enginarın hemen hemen üçte birlik bir kısmı olmalıdır.

Üçte birini üst kısımdan kestikten sonra sapından itibaren üst kısmındaki yeşil bölümleri alabilirsiniz. Altında beyaz enginarı göreceksiniz. Yenilen kısmı bu kısımdır.

Çiğ olarak ağzınıza atabileceğiniz bu kısım aynı zamanda enginarın tazeliğini gösterecektir. Ağzınıza attığınızda direkt olarak kokusuyla ve tadıyla sizi büyülüyorsa taze bir besindir.

.

Aynı zamanda iç kısmında yer alan ve tüylerle kaplı gibi görünen çiçekli bir bölüm bulunuyor. Bu bölümü bir bıçak ya da kaşık yardımıyla kazımanız mümkün. Çıkardıktan sonra etrafında hiç yaprağı kalmadığından emin olana kadar soymaya devam edebilirsiniz.

Enginar Soyma işlemi ardından enginarın tezgahta beklemesi kararmaya başlamasına yol açacaktır. Dolayısıyla ilk etapta hazırladığımız gibi içerisine limon sıktığımız bir kap suyun içerisine soyduğumuz enginarları atabiliriz.

Boyutu büyük olan makaslarla enginar yapraklarını soymak çok daha kolaydır. Bu yüzden pek çok insan bu şekilde bir yol izler. Aslında enginarı kesme ve soyma işlemlerinde en pratik yol olarak bu önerilmektedir. Çünkü sert yapısı sebebiyle bıçak daha zorlayıcı olabiliyor.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap