.
.

Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır? En sağlıklı sebzelerden bir tanesi olarak gösterilen enginar karaciğer dostu önemli bir sebzedir. İçerisinde bulundurduğu b..

.

Enginar Dondurucuda Nasıl Saklanır?

.

En sağlıklı sebzelerden bir tanesi olarak gösterilen enginar karaciğer dostu önemli bir sebzedir. İçerisinde bulundurduğu birçok enzim dan ötürü karaciğerin tekrardan yenilenmesine ve detoks olmasına oldukça büyük faydalar sağlar.

Çoğunlukla ülkemizde Ege Bölgesi’nde ve Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen enginarlar mineral ve vitamin değerini yitirmeden dondurucularda bir yıldan daha uzun bir süre saklanabilirler.

Profesyonel saklama tekniklerini uygulayarak enginarları saklamak istediğiniz de belli başlı teknikleri uygulamamız gerekiyor.

Yılın sadece belli bir döneminde hasat olan ve çok kısa bir süre içerisinde saklanması gereken enginarları doğru bir şekilde saklamak için uygulayacağınız birkaç metot şu şekildedir;

Enginar dondurucuda nasıl saklanır?

Öncelikle enginarlı taze bir şekilde saklayabilmek için seçmiş olduğunuz enginarların taze olması gerekir. Beklemiş enginarlarınız dolaba soktuktan sonra tekrar çözülme işlemi yaşasa da bayat bir şekilde lezzetsiz olacaktır.

Enginarları temizleyerek doldura bileceğiniz gibi aynı zamanda yapraklarıyla birlikte de dondurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yaprakları ile beraber dondurma istiyorsanız eğer enginarın körpe olması önemlidir.

.

Olgunlaşmasını tamamlamış olan enginarların kabukları saat olacağı için lezzetsiz olacaktır.

Yapraklarıyla enginar dondurma;

Öncelikle sert kısmındaki yapraklarını ayırıp ardından Keskin bir bıçak ile beraber gövdesinde paralel olacak şekilde kesikler açarsınız.

Göbeğinde bulunan tüylü kısmı temizledikten sonra etli kısım açığa alınır.

Başka bir kabın içerisine soğuk su ile limon suyu ilave ettikten sonra temizlediğimiz enginarları bu suyun içerisine atarsınız.

Enginarlar temizlenme işlemi tamamlandıktan sonra bir kağıt havlu üzerinde kurutulur.

Fazla suyunu saldıktan Sonra buzdolabı poşetinin içerisinde yerleştirerek dondurucuya kaldırabilirsiniz. Ortalama bir bu kadar saklayabilirsiniz.

Enginar saklarken şoklama yöntemi ile kullanabilirsiniz şoklama yöntemi sayesinde enginarın içindeki vitaminleri daha uzun süre saklama imkanınız bulunuyor.

.

Öncelikle enginarların Üç katı kadar büyük olacak bir tencere içerisinde su kaynatırsanız ve enginarları tencereye ilave edip 3 dakika kadar haşlanır.

Başka bir kabın içerisinde soğuk su ya da buzlu su hazırladıktan sonra pişen enginarları sıcak suyun içine alıp direk soğuk suyun içerisine koyarsınız.

Şoklama işlemi tamamlandıktan sonra Engin aldığınızı buzdolabı poşeti ile beraber yerleştirerek dondurucuya koyabilirsiniz.

Bu enginarları yaklaşık bir yıl boyunca kullanabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap