.
.

En iyi Joker Filmleri

Bir filmin veya dizinin en iyi olmasını sağlayacak unsur kötü karakterin performansıdır. Joker de Batman ve diğer serilerde bu başarısını gösteriyor.

.
.

Filmlerdeki bazı karakterler bazen izleyicilerde oldukça yer etmekte ve canlandıran oyuncular konusunda bir sıralama yapılmaktadır. Bu duruma en uygun karakter hiç kuşkusuz Joker’dir.

Bu güne kadar karşımıza farklı oyuncuların performansıyla çıkmış olan karakter, her koşulda adından oldukça fazla söz ettirmeyi başarmıştır. Öyle ki bu farklı filmler arasında en güzel Joker filmleri hangileri diye bir sıralama yapmaya çalışmışızdır hepimiz.

Joker karakteri, Bob Kane ve Bill Finger tarafından oluşturulmuş DC Comics kurgusal bir karakterdir. Çizgi romanlarda karşımıza çıkan Joker, Batman’in en büyük ve ezeli düşmanıdır.

1989 tarihinde Jack Nicholson, 2016 yılında Jared Leto, 2008 yılında Heath Ledger ve 2019 yılında ise Joaquin Phoenix  Joker karakterine hayat veren isimlerdir. Joker karakterlerinin arasında, en iyi Joker hangisi diye düşünmemize sebep olan muhteşem oyunculuklar sergileyen isimler arasında hala karar veremeyen bir kitle var. En iyi Joker filmleri hangileri sorusuna birlikte cevap bulacağımız yazımızı incelemeden karar vermeyin.

En iyi Joker Filmleri

2019 yılında yapılmış Joker belki de bu karakter adına yapılmış olan en etkileyici film. Ünlü yönetmen Todd Philips’in unutulmaz yapımları arasına giren filmin başrolünde Joaquin Phoenix oynarken, muhteşem performansıyla herkesi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Bu film ile ünlü oyuncu adeta bir yıldız gibi parlamış ve kariyerinde zirveye ulaşmıştır.

Filmde Joker karakterinin ortaya nasıl çıktığı anlatılırken, yaşanan psikolojik geçişler ve bir karakterin yaşadıkları sonucu yoktan nasıl var olacağını bizlere çok etkileyici şekilde aktarılmaktadır. Dram içeren bu film, en iyi Joker filmi olmayı hak ediyor.

.

Joker filminin bu denli etkileyici olmasında Joaguin Phoenix’in muhteşem oyunculuğunun katkısından söz etmemek olmaz. Son yıllarda dram ve psikoloji türünde yapılmış en etkileyici yapımlardan biri olan Joker filmi için ciddi bir hazırlık dönemi yaşayan Joaguin Phoenix, rolü için tam 25 kilo verdi. Joker karakterinin en iyi solo performansını sergilemek oyuncu için hiç kolay olmamışa benziyor.

Kara Şövalye Filmi (The Dark Knigth)

2008 yılında dünyaca ünlü yönetmen Christopher Nolan, Kara Şövalye filmi ile Joker karakterini devleştirirken, Batman serisinin de en iyi filmini yapmış oldu.  Film başından sonuna kadar Batman ve Joker arasında geçen mücadeleyi anlatıyor.

Joker karakteri, bu filmde öncekilerden daha zeki, daha güçlü ve daha etkileyici şekilde karşımıza çıkıyor. Gotham şehrine koku salan Joker’i durdurmak için uğraşan Batman’in işi oldukça zor görünüyor. Batman Joker’i alt etmek için Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent ile işbirliği yapacaktır. En iyi Batman Joker filmi diyebileceğiniz bir mücadeleye hazır mısınız?

Kara Şövalye filmindeki Joker karakterinin bu kadar etkili olması, karakteri canlandıran Heath Ledger’ın muhteşem performansıyla mümkün olmuştur. Öyle ki bu filmden sonra karakter dünyada fenomene dönüştü, adeta bir marka oldu.

Sinemaseverler bu karakteri o kadar beğendi ki, bu güne kadar Joker karakterini canlandıran oyuncuların performanslarını eleştirmeye başladı. Heath Ledger milyonları etkileyen bu rolüyle en iyi Joker hangisi sorusuna tokat gibi bir cevap veriyor adeta.

Oyuncu 6 hafta boyunca bir otel odasından hiç çıkmadan o muhteşem ses tonuna çalışmış. Joker karakterini canlandırmayı çok isteyen Heath Ledger, ne yazık ki film bitmeden ölmüş ve adına verilen 81. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kendi eliyle alamadı.

Batman Filmi

Joker Gotham şehrinde yine ko

.

rku salarken Batman ile karşı karşıya kalıyor. Serinin iyi filmlerinden olan 1989 yapımı Batman iki ezeli düşmanın mücadelesini içeriyor. Joker karakterini seyirciye sevdiren ünlü oyuncu Jack Nicholson, etkileyici performansıyla göz dolduruyor.

Tim Burton’un yönetmenliğini yaptığı Batman filminin başarılı olmasında ve en iyi Joker filmleri arasına girmesinde, hiç kuşkusuz Joker karakterine hayat veren Jack Nicholson’un payı oldukça fazla. Muhteşem oyunculuğuyla Joker karakterinin hayran kitlesini arttırmış ve film adeta bu karakter için daha çok izleyici sayısına ulaşmış diyebiliriz.

Gerçek Kötüler Filmi (Suicide Squad)

DC Comics’in aynı adlı çizgi filminden uyarlanan filmin başrollerinde Margot Robbie ve Will Smith yer alıyor. 2016 yılında yapılan filmde Joker karakteri, Margot Robbie’nin canlandırdığı Harley Quinn karakterinin psikopat sevgilisi olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı bir doktor iken Joker’e aşık olan Harley hastalıklı bir kişiliğe dönüşüyor. Joker’e saplantılı bir şekilde bağlı olan Harley onun için her şeyi yapmaya hazırdır.

Filmde Joker karakterini Jared Leto canlandırmaktadır. Oyuncu Joker karakterleri içinde belki de en karizmatik olanıyla karşımıza çıkmıştır.

En iyi Joker filmleri sıralamasında, seyircilerin yorumlarına bakılacak olursa bu filmdeki Joker karakteri de Heath Ledger’ın canlandırdığı karakterin önüne geçemeyecek. Kendisinden sonra yeni bir Joker canlandırması olmaması için Joker filminin çekilmesine çeşitli şekillerde engel olmaya çalıştığı bilinen Jared Leto’nun Joker kariyeri bu film ile sona ermiş gibi görünüyor.

Batman Dead End Filmi

2003 yapımı olan filmde Joker Arkham’dan kaçmayı başarır, yine şehre kötülük ve korku salmaya devam eder.  İkili karşı karşıyayken bir anda yaratıkların arasında buluyor kendini ve hayatta kalma mücadelesi başlıyor. Filmde Batman karakterine Clark Bartram, Joker karakterine ise Andrew Koenig hayat veriyor.

Batman The Movie Filmi

1966 yapımı olan filmde iki ezeli düşmanın mücadelesi yer almaktadır. Türlü türlü kötülükler yapmaya devam eden Joker, bu kez Batman karşısında daha güçlü olmak için Gotham şehrindeki diğer kötülerle birleşir. Filmde Adam West, Burt Ward ve Cesar Romero gibi oyuncular yer alıyor.

.

Batman ve baş düşmanı Joker’in amansızca mücadelesi her bölümde olduğu gibi Batman: The Movie’de de devam etmiştir. Türlü oyunlarla kötülüklerine devam eden Joker bu sefer Batman’ın karşısına daha güçlü çıkabilmek için güçlerini Gotham’ın diğer kötüleriyle birleştirir. Filmin oyuncu kadrosunda Adam West, Burt Ward ve Cesar Romero yer almıştır.

Cesar Romero, Joker karakterinin sinemada ilk canlandıran kişidir. Joker karakteri ile tüm dünyaya adını duyurmayı başaran Cesar Romero, yapılacak makyaj için bıyıklarının kesilmesine müsaade etmedi. Onun bu tavrı sonrası ağır makyaja rağmen görünen bıyıkları, karakterin komik görünmesine sebep oldu. Joker karakteri kötü olmak yerine, saçma bir görünüme kavuştuğu için komik sayılacak bir karaktere dönüştü.

Joker Karakteri ve Animasyon Filmleri

Batman efsanesinin devamı olarak karşımıza çıkan Batman: The Animated Series, ABD yapımı, her bölümü 22 dk. süren bir çizgi dizidir. 2 sezon devam eden bu çizgi dizide Batman’e Kevin Conroy, Joker’e ise Mark Hamill sesiyle hayat vermiştir. Mark Hamill, daha sonra video oyunlarında da seslendirme yapmaya devam etmiştir.

Batman: Hayaletin Maskesi Filmi

1993 yapımı olan filmde Batman karakterinin ortaya çıkışından söz edilmektedir. Joker karakterinin de bulunduğu filmde, izleyiciyi Joker ile ilgili bir sürpriz beklemektedir. Aksiyon, macera ve fantastik türlerde izleyiciye vadettiklerini sunan animasyon film izlenmeye değer görünüyor.

Batman Beyond: Return Of The Joker Filmi

2000 yılında yapılan bu film, Joker’in dönüşüyle Gotham şehrinde yaşanan savaşı anlatıyor. Her zamankinden daha kötü ve merhametsiz olan Joker, intikam ateşiyle yanıp tutuşuyor. Batman yine ezeli düşmanıyla karşı karşıya kalıyor. Görünen o ki bu defa işler sandığı gibi kolay olmayacak.

Batman: The Killing Joke Filmi

Vizyona 2016 yılında giren filmin yönetmenliğini Sam Lui üstlenmiştir. Bu film oldukça iyi bir Joker filmi sayılabilir. Joker akıl hastanesinden kaçıp Gordon ailesine saldırınca Batman peşine düşer ve mücadele başlar.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap