.
.

EFT İşlemi Nedir? Havale Nasıl Gönderilir? Arasındaki Farklar

.
.

EFT İşlemi Nedir? Havale Nasıl Gönderilir? Arasındaki Farklar EFT ve havale işlemleri para transferinde kullanılan uygulamalardır. Pek çok olayın online olarak yapıldığı günümüzde para alma-verme işlemleri de bankalar üzerinden, bir hesaptan başka bir hesaba olmak üzere transfer edilir. EFT ile havale arasındaki fark aslında teoride para transferi mantığını değiştirmez.

EFT ve havale kıyaslaması yapıldığında EFT, ayrı bankalar arası para transferleri için kullanılmaktadır. Havale ise aynı bankalar arasında farklı hesapların birbirine para aktarımı için kullanılır. EFT ile havale arasındaki fark yalnızca aynı banka ve farklı banka işlemleri olarak ayrıştırılmaktadır.

EFT İşlemi ile Para Transferi Nedir?

EFT İşlemi ile Para Transferi Nedir?

EFT nedir, anlamı nedir ve işleyişi nasıldır diye detaylı olarak merak ediyor olabilirsiniz. Bu işlemi aktif olarak kullananların bile işleme dair her ayrıntıyı bilmeleri her zaman mümkün olmayabilir. EFT işlemi, kurumlar ya da kişiler arasındaki para alışverişini sağlar. İnternet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen işlem Elektronik Fon Transferi Sistemi’nin kısaltılmış halidir.

EFT işlemi nasıl yapılır konusunda direkt olarak bankalardan da gerçekleştirilebileceğini ifade etmek gerekir. Fakat online olarak yapılması çok daha pratiktir. Bu noktada; gönderen, banka adı, alıcının bankası ve alıcı ismi olmak üzere bilgilerin hepsi doğru bir şekilde girilmelidir. EFT yaparken bahsi geçen bilgileri girip onayladığınız anda işlem başlıyor. Banka onayı geldikten sonra da transfer gerçekleştiriliyor. EFT ile havale arasındaki fark olarak EFT’nin işleyişi bu şekilde olmaktadır.

Havale İşlemi Nedir?

Havale İşlemi Nedir?

EFT ile aynı amacı taşıyan ancak farklılıkları mevcut olan havale nedir diye incelediğimizde, bu işlemle de para transferi yapıldığı söylenebilir. Havale işlemleri aynı bankaya ait hesaplar arasında gerçekleştirilebilir. EFT’deki gibi farklı bankalar arasında uygulanabilirliği yoktur. Havale işlemi de banka ya da internet üzerinden yapılabilir. EFT ile havale arasındaki fark havalenin çok daha seri ilerlemesi olarak açıklanabilir.

Havale yapılırken aynı banka içi işlem olduğu için onaya gerek kalmadan otomatik şekilde işlem gerçekleştirilir. Mobil bankacılık ile dilediğiniz her an havale ile para gönderimi yapabilirsiniz. Para transferiniz, hiçbir onay veya mesai saati beklemesine gerek kalmaksızın o anda hemen yapılmış olacaktır.

EFT İşlemi ve Havale Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

.

Hayat akışımızda devamlı olarak kullanılan para gönderme işlemleri EFT ve havale arasındaki fark nedir biliyor musunuz? Genel anlamda banka için ya da farklı bankalar arası para gönderme işlemleri olarak nitelense de içerik olarak da farklı özellikleri mevcuttur. Ancak EFT ile havale arasındaki fark ve değişiklikler şunlardır:

  • EFT başka bankalar, havale ise aynı banka hesapları arasında gerçekleştirilir.
  • EFT ve havale onay süresi mesai saatlerine göre değişkenlik gösterebilir.
  • EFT işleminde istenen bilgiler daha azdır. Ancak havale yapılırken daha uzun bilgiler istenmektedir.
  • EFT ücreti genel olarak daha maliyetli ama havale ücreti ise daha ucuz, hatta sıklıkla ücretsizdir.
  • EFT, banka mesai saatleri içerisinde uygulanabilir. Ancak gece 23.00’de yaptığınız bir EFT işlemi talimatı alınır. Yalnızca uygulama mesai saati başlayınca yapılır. Hafta sonu ve resmi tatil günleri de bu kapsamdadır. Havale işlemi ise günün her saati gerçekleştirilebilir.

Bu farklılıklarda birtakım unsurlar etken olarak kabul edilir. EFT ile havale arasındaki fark ne şekilde olursa olsun her iki işlemde de kolay ve güvenli para transferi esastır.

EFT Gönderim ve Havale Ücretleri Ne Kadardır?

EFT Gönderim ve Havale Ücretleri Ne Kadardır?

EFT ve havale ücretleri aynı baremlerde değildir. Havale aynı bankalar arasında yapıldığı için sıklıkla ücretsizdir. Bazen ise çok minimal rakamlarla yapılmaktadır. Mobil bankacılık ile değil, banka veya ATM’den yapılan havalelerde ücret alınması söz konusudur.

EFT işlem ücretleri ise bankalardan yapıldığında mutlaka ücrete tabidir. Mobil bankacılık ile de bazı bankalar ücretsiz para transferi sağlarken bazı bankalar ise yine bir ücret alabilir. Bu rakamlar genelde bankadan bankaya göre farklılık gösterir. EFT ile havale arasındaki fark ücret bakımından da çeşitlidir.

Hangi Bankalar Arası EFT ile Gönderim Ücretsizdir?

EFT ücretleri ne kadar diye araştırıldığında bu tamamen banka ile olan anlaşmalarınız ve bankanın hizmet bedeli ile alakalı olarak şekillenir. Fakat bazı bankalar arası ücretsiz EFT işlemi yapılması mümkündür.

Ücretsiz EFT yapmak her banka için geçerli bir uygulama değildir. Halk Bankası, Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla, EFT hangi kanaldan yapılırsa yapılsın ücret alınmamaktadır. Vakıfbank ve TEB mobil bankacılık üzerinden, HSBC ve Türkiye Finans ise yalnızca ATM üzerinde yapılan işlemlerde ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bankalar arası ücretsiz EFT işlemleri bu şekilde tasnif edilmiş olup bazı banka istisnaları dahilinde ücretsiz işlemler banka müşterilerine özel olmaktadır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap