.
.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır? Püf Noktaları Nelerdir?

.
.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır? Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir? Düdüklü tencereler pişirme süresini kısaltması yönü ile mutfakların baş tacı ürünlerinden biridir. Düdüklü tencerenin bir başka tercih sebebi de yemeklerin besin değerini korumasıdır. Düdüklü tencere yemeğin pişmesi esnasında tüm mutfağa, hatta eve yayılan kokuyu da engeller.

Tüm bu özellikleri sayesinde hanımlardan mutfağın kahramanı unvanını kazanmıştır. Bu özellikleri düdüklü tencere nasıl kullanılır sorusuna cevap aramayı da gerektirmektedir.

Düdüklü tencerenin nasıl kullanılır diyorsanız; diğer tencerelere göre biraz daha dikkat gerektirmektedir. Düdüklü tencere kullanırken püf noktalarını bilerek ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Düdüklü Tencere Kullanımının Püf Noktaları

Düdüklü Tencere Kullanımının Püf Noktaları

İlk olarak düdüklü tencereler asla ağzına kadar doldurulmaz. Düdüklü tencerenin içerisindeki buharın sıkışmaması ve dışarı çıkabilmesi için bu şarttır. Doğru düdüklü tencere kullanımı için mutlaka tencerede en az 1/3 oranında boş bir alan kalmalıdır. düdüklü tencere nasıl kullanılır merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Düdüklü tencereyi ocağa koyduktan ve kapağını kapattıktan sonra düdüğü dik konuma getirmelisiniz. Yeni düdüklü tencere modellerinde bu sistem otomatik olarak bulunmaktadır. Düdüklü tencereniz yeni model olanlardan değil ise hava çıkışının sağlanması için düdüğü açık bırakmanız gerekmektedir.

Düdüklü tencerenizin düdüğünden ses çıkmaya başladığında bir dakika kadar hava çıkmasını bekleyip düdüğü indirmeniz gerekmektedir. Düdüğü indirdikten sonra ocağınızı kısık ayara alarak pişirmeye devam edebilirsiniz.

.

Düdüklü tencerenizdeki yemeğin pişmesüresi dolunca ocağın altını kapatın. Fakat tencerenizi hemen ocaktan almayın. Çünkü ocağınızı kapattıktan sonra da kaynama ve basınç devam edeceğinden tehlikeli durumlar oluşabilir.

Buhar dağılması için bir müddet bekledikten sonra düdüğü yeniden dik konuma getirin ve düdükten havanın tamamen çıkmasını bekleyin.  Buharın tamamen çıktığına emin olduğunuzda tencerenizi açabilirsiniz. Düdüklü tencereniz soğudukça kapağın kolayca açıldığını göreceksiniz.

Düdüklü tencerenin hava çıkışı bölümünün temiz olması çok önemlidir. Çünkü düdük bölümünde bulunan delikler taneli yiyeceklerin tıkaması için oldukça elverişlidir. Pişirme işlemi bittikten sonra düdük bölümünü dikkatle temizlemelisiniz.

Düdüklü tencerede yemeğin çeşidine göre pişme süresi de değişmektedir. Yemeklerin pişme süresi düdüklü tencerede, normal tencereye göre üçte bir oranında azalmaktadır. Düdüklü tencerede yemeği tavsiye edilen sürede pişirmek çok önemlidir. Doğru zamanlama yemeğinizin tam kıvamında pişmesini sağlar.   

Düdüklü tencere nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak bir de şunu ekleyebiliriz: Düdüklü tencere sayesinde bakliyatlarınızı önceden ıslatmadan da pişirebilirsiniz. Tabi daha önce ıslatmış olduğunuzda daha kısa sürede pişirebilirsiniz.

Düdüklü tencere kullanımının püf noktaları  arasında yemekleri asla susuz pişirmemek de vardır. Biliyorsunuz ki düdüklü tencerede kapağını açıp yemeği kontrol etme imkânı bulunmuyor. Suyu oranı fazla olan yemeği kurtarabilirsiniz ancak suyunu az koyduğunuzda yemeğiniz yanabilir.  

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da dondurulmuş gıdalarla ilgilidir. Dondurulmuş gıdaları çözülmesini beklemeden düdüklü tencereye asla koymayınız.

.

Dondurulmuş gıdaları önce oda sıcaklığında bekletmeli, gerekirse ılık su içinde çözülmelerini sağlamalısınız. Donmuş gıdaların daha önceden bir miktar pişirilmiş ise düdüklü tencerede diğer gıdalara nazaran daha çabuk pişecektir. Pişirme süresini ayarlarken bunu dikkate almalısınız.

nasıl kullanılır

Otomatik Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Otomatik düdüklü tencere nasıl kullanılır derseniz, manuel olanlara göre daha avantajlıdır. Otomatik düdüklü tencerelerde düdük kendiliğinden inmektedir. Manuel olanlarda ise kendiniz kapatmanız gerekmektedir. Düdüklü tencerenizin türü pişme süresini etkilemeyecektir.  Otomatik düdüklü tencere kullanımı için geçerli olan püf noktalar ve ayrıntılar manuel olanlarla bire bir aynıdır.

nasıl açılır

Düdüklü Tencere Nasıl Açılır?

Düdüklü tencereler özellikle et, nohut, fasulye gibi pişirmesi uzun süren yemekleri pişirmek için kullanılırlar. Düdüklü tencereler kullanım kurallarına dikkat edilmediği takdirde mutfak kazalarına yol açabilir. En çok da yemeğin pişim süresi bittiğinde hemen kapağı açılmaya çalışılan düdüklü tencere patlamalara neden olabiliyor. Evet düdüklü tencere nasıl açılır ile ilgili tüm ayrıntılar İgrus sayfamızda bulunmaktadır.

Mutfağın vazgeçilmezleri arasında yer alan düdüklü tencere, bilinçli kullanım gerektiren gereçler arasında yer alıyor. Yemek pişerken oluşan sıcak su buharının düdüklü tencere içerisinde oluşturduğu basınç, dikkatli açılmadığı takdirde problem oluşturabilmektedir.

Modeline göre düdüklü tencere kullanım şekli değişiklik gösterebilir. Ancak düdüklü tencere açılırken buhar tahliyesini tam olarak sağlamak herhangi bir patlama riski oluşmaması adına önemlidir. Yeni trend düdüklü tencerelerde bu tahliye otomatik olarak sağlanabilirken, standart düdüklü tencerelerde ise el yordamıyla manuel olarak yapılabilmektedir. Düdüklü tencere nasıl açılır ve buhar tahliyesi nasıl yapılır konusu hakkında bilgiler için lütfen okumaya devam edin.

Pişirilme süresinin buharın içeride kalması yöntemi ile daha hızlı olasına olanak sağlayan düdüklü tencere, içerisinde oluşan buhar dolayısıyla hemen açılmamalıdır.

Pişme süresi sonunda ocağı kapattıktan sonra yaklaşık 10 dakika daha beklenmeli ve bu süreçte düdüklü tencerenin buhar çıkış kanalından havasının boşalması sağlanmalıdır. Buhar çıkış borusu aracılığıyla havasının alınmasının ardından düdüklü tencerenin kapağını artık açabilirsiniz.

.

Dikkat: Düdüklü tencerenizin kullanım kılavuzunu mutlaka inceleyiniz.

Düdüklü Tencere Patlaması Neden Olur?

Düdüklü Tencere Patlaması Neden Olur?

Düdüklü tencere kullanımı, nasıl olması gerektiğine dikkat edildiğinde hayatı kolaylaştıran bir mutfak gerecidir. Yalnız düdüklü tencere zaman zaman tehlikeli durumlara sebep olabiliyor. Kuralına uygun bir şekilde kullanılmayan düdüklü tencere ile ciddi dereceli yanıklara neden olan kazalar yaşanabilir. Evet, düdüklü tencere patlaması neden olur?

Düdüklü tencere, basınçla suyun kaynama derecesi arasındaki ilişkiden hareket edilerek icat edilmiştir. Düdüklü tencere, yemeklerin pişme süresini en aza indirir. Düdüklü tencerelerde patlama tehlikesini azaltmak için basınca, dolayısıyla pişme derecesine göre ayarlanabilen subap, basınç artınca düdükten hava kaçırarak tencerenin patlamasına engel olur. Düdüklü tencere ismini de bu sistemden almıştır.

Düdüklü tencerelerin patlamasının çeşitli sebepleri olabilir:

Düdüklü tencere kullanımı sırasında çok fazla doldurulmamalıdır. İçinde basınç oluşacağından buhar için boşluk gerekir. İçindeki maksimum çizgisinin üzerinde doldurulmamalıdır.

Düdüklü tencere içindeki gıda suyunu fazla çeker ve susuz kalırsa patlayabilir. Pişirilecek yemeğin içine eklenen suyun miktarı iyi ayarlanmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi düdüklü tencerenin kapağını asla ve asla ocaktan alır almaz açılmamalıdır. Eğer düdüklü tencerenin havasını almadan ve tencereyi bir müddet soğutmadan açmaya çalışırsanız patlayabilir.

Düdüklü Tencerede Pişirme Süreleri

Düdüklü Tencerede Pişirme Süreleri

Diğer tencerelerde olduğu gibi düdüklü tencerede yemeklerin pişme süreleri de farklılık gösterir. Her yemek düdüklü tencerede farklı sürede pişer. Et çeşitlerinin pişmesi uzun sürede olurken sebzeler daha kısa sürede pişerler. Bakliyatları da geceden ıslatmanıza gerek olmadan pişirebilirsiniz. Belirttiğimiz düdüklü tencerede pişirme süreleri ortalama pişirme süreleri olarak alabilirsiniz. Kullanacağınız etin kesimine, bakliyat ve sebzelerin büyüklüğüne göre süreleri 1-2 dakika ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

.

Kırmızı kemikli et 35 dakika

Kuşbaşı kırmızı et 25 dakika

Bütün tavuk 15 dakika

Parça tavuk 10 dakika

Organik tavuk 90 dakika

Hindi 30 dakika

Organik hindi veya kaz 100 dakika

.

Balık 5 dakika

Nohut (akşamdan ıslatılmış) 17-20 dakika

Kuru fasulye (akşamdan ıslatılmış) 20 dakika

Barbunya (akşamdan ıslatılmış) 20 dakika

Buğday (akşamdan ıslatılmış) 17 – 20 dakika

Pirinç 5 dakika

Bezelye 5 dakika

.

Mısır 25 dakika

Mercimek 10 dakika

Patates 10 dakika (Kabuklu ve bütün olarak yaklaşık 20 dakika)

Karnabahar 5 dakika

Balkabağı 5 dakika

Havuç 5 dakika

Bamya 15 dakika

.

Enginar 5 dakika

Taze fasülye 15 dakika

Brüksel lahanası 10 dakika

Mutfakla ilgili merak ettiğiniz her şeyi trend724.com sitesinde bulabilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap