.
.

Düdüklü Tencere Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

.
.

Düdüklü Tencere Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar. Düdüklü tencere bir noktada buhar yardımıyla besinlerin daha hızlı pişmesini sağlayan bir üründür. Çok eskiden beri kullanılan ve geçmişten kalan patlama haberleriyle akıllara kazınan bir tencere tipidir.

Düdüklü tanımının yapılıyor olması temel anlamda tencere üzerinde bulunan bir mekanizmadan gelir. Bu mekanizma tencere kapağının ne zaman açılıp açılmayacağını düdük sayesinde belirtmektedir.

Kullanımı çok basit olduğundan ötürü düdüklü modellerde diğer tencere modellerine göre büyük bir konfor sağlanır. Sebzeler, etler ya da yemek türleri içerisine konulduktan sonra süreç inanılmaz kısalmaktadır.

Saatler boyunca kaynaması gereken yemek dakikalarla ölçülebilen bir zaman diliminde hazırlanabilir. Bilhassa bakliyat gibi çok uzun süren pişirme sürelerine sahip yemeklerde ve etlerde ilk tercih edilen seçenektir.

Eski Düdüklü Tencereler ve Yeni Düdüklü Tencereler

Eski Düdüklü Tencereler ve Yeni Düdüklü Tencereler

Eski tip olan düdüklüler patlama riskini bir noktada ortaya çıkarmıştır. Standart bir kilitli kapak ve düdük mekanizması eski modellerde zaten standarttı.

Yeni modeller ise tencere konusunda çok daha gelişmiş bir mekanizmaya sahip olduğu için güvenliği ön plana çıkarıyor.Artık düdüklü tencerelerin tamamında güvenlik için uyarı sistemlerine rastlanabiliyor. Aynı zamanda kilit mekanizmalarının düdük ötmeden ya da ilgili mekanizma izin vermeden açılmaları önleniyor. Böylece olası bir kaza riski sıfır noktasına iniyor.

.

Patlama gibi bir risk ortadan kalktığı için genellikle kullanımı daha da yoğunlaşıyor. Özellikle çalışan kadınlar için hayat kurtarıcı bir mutfak ürünü olarak tanımlanması da bu zaman tasarrufundan kaynaklanıyor.

Fakat zaman tasarrufunun yanı sıra enerji sarfiyatının da önüne geçtiğini hatırlatmak gerekiyor. 2-3 saat aralığında pişme süresi olan bakliyat, et gibi ürünlerde 20 dakika ile 40 dakika arasında bir süreçle karşılaşılıyor. Böylece doğalgaz, tüp ya da elektrik gibi enerji tüketimleri de ciddi oranda azalıyor.

Düdüklü Tencere Hakkında En Önemli Detaylar

Düdüklü Tencere Hakkında En Önemli Detaylar

Tencere alırken düdüklü tercih etmenin en önemli avantajlarından bahsettik. Fakat yeni modellerde olsa dahi güvenlik mekanizmalarını bir kenara bırakarak bazı detaylara dikkat etmek zorundayız. Çünkü içerisinde buhardan oluşan yüksek basınç ile düdüklüler halen daha dikkatli kullanılması gereken mutfak eşyalarından birisidir.

Düdüklülerin çalışma prensibi buhar üzerine olduğundan içerisinde mutlaka su bulunmalıdır. Pişirdiğiniz besin ne olursa olsun minimum 1 bardak su konulması şarttır. Ancak öneriler düdüklünün üçte ikisinin suyla dolu olması gerektiği yönündedir.

Ayrıca koyacağınız tüm yiyeceklerin eşit sürede pişmeyeceğini hesaba katmalısınız. Eğer sebze koyuyorsanız koyacağınız sebzeye göre süre ayarı yapmalısınız. Ayrıca et içerisine sebze eklemek istediğinizde etin ardından dahil edebilirsiniz. Tüm bunlar yeni modellerde süre ayarı sayesinde sorun olmaktan çıkıyor.

Yeni modellerde basınç durumunu görebildiğiniz için kapağı ne zaman açabileceğinizi biliyorsunuz. Fakat yine de kapağı önceden açmak istiyorsanız bu durumda düdüklüyü musluğun altına alın ve soğuk suyu açın. Böylece basınç daha hızlı azalacağından ötürü hızlı bir biçimde açabilme noktasına gelebilirsiniz.

Tencere her halükarda size bazı sinyaller verecektir. Belirli bir basınç noktasına ulaşıldığında içerideki buharı tahliye eden bir boru vardır. Buradan buhar çıktığını gördüğünüzde de düdük ötmeye başlar. Bu aşamaya kadar orta yüksek ateşte olan tencerenin altını kısık ateşe alabilirsiniz.

.

Hiçbir koşulda tencerenin altını kapatır kapatmaz düdüklünün kapağını açmaya çalışmayın. Buhar tahliyesi ve sesi duymadan kilit mekanizmasıyla oynamak ciddi sonuçlar doğurabilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap