.
.

Doğal Travertenler Nasıl Oluşur?

.
.

Doğal Travertenler Nasıl Oluşur? Doğal güzellikler arasında bulunan travertenler görsel olarak farklılık oluşturdukları için oluştukları bölgelerde yoğun turist alan yerlerdir. Özellikle ülkemizde Pamukkale travertenleri ve oluşumları hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Travertenlerin oluşumunda yer altı suları oldukça etken olmaktadır. Yer altı suları içerisinde bulunan kalsiyum karbonatın yer yüzüne basınçsız şekilde çıkması ile kalsiyum bulunduğu yüzeylerde birikerek beyaz katmanların oluşmasına neden olmaktadır. Biriken kalsiyum zaman içerisinde yumuşak şekiller oluşmasına ve travertenlerin doğal şekillerine dönüşmektedir.

Travertenler yapı olarak kalsiyum karbonat bileşiminden oluşan kimyasal tortul kayaçlardır. Oluşmalarında yer altı suları, düşük basınç ve buharlaşma gibi olaylar etkilidir. Yer altı sularının yoğun olduğu özellikle kaplıca sularının bulunduğu alanlarda traverten şekillerine rastlamak mümkün olmaktadır. Traverten şekilleri zamanla birikime ile oluştuğu için bazı yerlerde krem, beyaz tonlarında renklerde görülmektedir.

 Termal suların yer altından çıktıktan sonra belirli bir süre buharlaşma ve çökelme sonucunda beyaz mermer görünümlü kayaların oluşumu gözlenmektedir. Bu yapılar sürekli yeraltı kaynakları ile besledikleri ve suyun içerisindeki kireç çökelerek yenilendiği için kendi özelliklerini koruyabilmektedirler.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap