.
.

Diyet Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin! Altın Tavsiyeler!

.

Diyet Yaparken Sadece Kardiyo Yapmalı, Ağırlık Çalışmamalıyım

.

Diyet Yaparken Bu Hatalara Düşmeyin! Kardiyo ve Beslenme Tüyoları! Kardiyonun kilo fazlalığından kurtulmak için en doğru seçimlerden biri olduğunu belirtelim, bu doğru. Fakat yalnızca kardiyo yapmanın, kas kaybına sebep olduğunu da hatırlatalım. Elbette bunu hiçbirimiz yaşamaktan yana değiliz. Buradaki en önemli amacınız, kilo vermeye çalışırken, yağlarınızdan kurtulabilmek ve kaslarınızı korumak olduğunun altını çizmeliyiz.

Yoğun ağırlık antrenmanları, kaslarınızı aktif etmek için gereken hormonal salınımlarınız için oldukça faydalıdır. Kaliteli bir ağırlık antrenmanı ardından size uygun bir kardiyo programı oluşturarak, yağları arkanızda bırakıp kaslarınızı koruyup kuvvetlendirmenize neden olacaktır.

Diyet Yaparken Sadece Kardiyo Yapmalı, Ağırlık Çalışmamalıyım

Sadece Protein Tüketmeli, Karbonhidratı Sıfırlamalıyım

Kısa süreli şok diyetle başarıya ulaşmanız oldukça zor olduğu kadar, sağlıksız da bir durumdur. Uyguladığınız diyeti uzun vadeye yaymalı ve bunu yaşam biçimi haline getirmeyi tercih etmelisiniz. Pek çok yerde denk geldiğiniz protein diyetleri sayesinde kısa sürede ani kilo kayıpları söz konusu olabiliyor. Fakat bu diyet tipi sanıldığı kadar masum olmayabiliyor maalesef. Kan, kolesterol, üre ve ürik asit seviyelerini yükselterek kalp damar hastalıkları gibi uzun vadede vücudunuzda geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabiliyor

Karbonhidratlar, vücudunuza gerekli enerjiyi sağlayan ilk kaynak olarak kabul edilmektedir. Vücudunuzun işlevlerini düzenli olarak devam ettirebilmesi için, gün içinde doğru miktarlarda karbonhidrat tüketmeye özen göstermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, doğru karbonhidratlar tüketmeyi tercih etmek olmalıdır. Beyaz ekmek, makarna, şekerli içecekler gibi kötü karbonhidratlardan uzak durmanız gerekirken, sebze, yulaf, tohumlu baklagiller, tam tahıllılar, baklagiller gibi glisemik indeksi düşük iyi karbonhidratları tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Sağlıklı ve düzgün bir beslenme için vücudunuzun gerek duyduğu proteini, karbonhidrat ve yağları, doğru zamanda ve doğru miktarlarda almaya dikkat etmelisiniz. Sağlığınızı riske atan bu şok diyetlerden kaçınmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Diyette Asla Yağ Tüketmemeliyim

Diyet zamanlarında uygulanan en büyük yanlışlardan biri de yağ tüketmemektir. Yağın, vücutta enerji, dokuların onarılması ve vitaminlerin (A,D,E,K) emilimi gibi çok kritik görevleri bulunmaktadır. Ara öğünlerde porsiyon kontrolüne özen göstererek badem, ceviz, kaju, fındık, fıstık, yemeklerde ve salatalarda zeytinyağını gönül rahatlığıyla tüketmeniz gerektiğini de bilmelisiniz.

Ara Öğünler Olmasa da Olur

.

Kilo vermeye çalışırken, hatalı beslenme ve antrenman programı yüzünden kas ve su kaybetmeniz de mümkün olabilir. Doğru ve sağlıklı olan ise, yağ yakarak zayıflamak şeklinde olmalıdır. Bu nedenle ana yemeklerin beraberinde doğru miktarlarda ara öğünleri mutlaka tüketmeniz tavsiye ediliyor. Böylelikle kas sisteminizi korurken, yağ yakımını arttırmanız da mümkün oluyor.

Diyette Spor Sonrası Yersem, Sporum Boşa Gider

Diyette Spor Sonrası Yersem, Sporum Boşa Gider

Antrenmandan sonra yıpranan kas dokularının kendini onarabilmesi için onları hızlıca beslemek gerektiğini unutmamalısınız. Vücudunuzun proteini en iyi işleyebildiği süre ise spordan sonraki 45 dakika olduğunu biliyoruz. Bu zaman diliminde proteini yüksek gıdaları tüketmenizde oldukça yararlıdır. Şayet gerekli besinler tüketilmez ise vücut hücredeki yedek proteinleri kullanmaya başlar ve bu durum kasların hacminde küçülmeye gitmesini sebep oluşturur. Kasların küçülmesi ise metabolizma hızını yavaşlatacağından, yağ yakımını da durdurmanız ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu nedenlerden dolayı, sporun ardından protein içeriği yüksek, karbonhidrat değerleri düşük besinler tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Detoks Yapmalıyım

Detoks listelerini uygulayarak, şok diyetlerde olduğu gibi kısa sürede fazla kilo kaybı elde edebilirsiniz. Fakat kaybedilen kilonun büyük bir kısmı yine kas ve sudan oluşacağını göz ardı etmemelisiniz. Düzenli antrenman programları ve kaliteli bir beslenme planı ile devam etmeniz en faydalı seçenek olduğundan, kesinlikle tavsiye ediyoruz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap