.
.

Büyük Kaslar İçin Daha Çok Dinlenmeniz Gerektiğini Unutmayın!

.
.

Büyük Kaslar İçin Daha Çok Dinlenmeniz Gerektiğini Unutmayın! Fitness salonuna bir hafta gitmemek gücünüzden bir şey kaybettirmeyecek hatta tam aksine, kas gücünüzü ve motivasyonunuzu arttırmayı sağlayacağından, güçlü bir geri dönüş yapmaya imkan verecektir.

Sporla uğraşanlar bilir ki, döktükleri terin karşılığını almak için kasların dinlendirildiği toparlanma günleri çok önemli bir şeydir. Fakat bu dinlenme günleri, dinlenme haftalarına dönüşerek yerini pişmanlık hissine bırakmaması gerekiyor. Yani spor salonlarındaki ağırlık sehpası yerine evdeki koltukta geçen bir hafta boyunca sanki kaslarınızın sönmeye başladığı hissine kapılmanız normal bir durumdur. Böyle zamanlarda size yabancı gelmedi değil mi? O halde güzel haberlerimiz var. Antrenmanlara kısa bir süre ara vermek, kas kaybı yaşamanızın aksine, sizi daha fazla ağırlık kaldırmaya ve uzun vadede kas kütlenizi arttırmanıza yardımcı olacağını söylesek?

buyuk kaslar

Bedeniniz sürekli antrenman yapmaya uyum sağlamak için, düzenli ve kaliteli dinlenme sürelerine gereksinim duymaktadır ve bu normaldir. Antrenman sadece kaslarınızın çalıştığı ve uyarıldığı kısımdır; dinlenme periyotlarında ise kütlesinin artması, yağ yakımı vb. gibi bazı biyokimyasal, hormonal ve nöral değişiklikler meydana gelir. Bu sebeple yenilenmek ve emeğinizin karşılığını almak için mutlaka dinlenmeye zaman ayırmanız gerektiğini hatırlatalım.

Olması gerekenden fazla antrenman yapıp kaslarınıza, eklemlerinize ve iskeletinize çok yüksek direnç uygulamanız, overtraining yaşamanıza neden olur. Bu da dolaşım sisteminizdeki monositlerin yükselmesine, enerjinizin azalmasına, protein sentezinin yavaşlamasına, uykusuzluğa, hormon üretiminin azalmasına ve performans kaybına neden olacaktır. Özetle; gelişimi ve enerji üretimi için ihtiyacınız olan her şeyi yok etmiş sayılırsınız.

Bazılarına göre spora bir hafta ara vermek anlamsız gelmektedir. Hatta iki hafta desek bunu oldukça komik bulanlar olacaktır. Ancak biz yine de belirtelim ki, mükemmel güç ve büyük kasların ilacı bu dinlenme periyotları ile oluşur. Ortalama olarak her 12 haftada bir, spora bir ya da iki hafta ara verdiğinizde, kaslarınız ve tendonlarınız kendilerini yeniler, glikojen depolarınız dolar, testosteron seviyeniz normal seviyelere ulaşmasına yardımcı olursınız. Araştırmalar, ciddi bir kas yıkımı yaşamanız için, 4 ila 6 hafta kadar tamamen pasif kalmanızın gerektiğini iddia ediyorlar. Kısaca, bahsettiğimiz 1-2 haftalık süreçte, kuvvetinizde, gücünüzde, kütlenizde ve yağ oranınızda kayda değer bir düşüş görmediğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Gürültülü ve ağzına kadar dolu salonlardan bir süre uzak kalmak, mental olarak da yenilenmenizi sağlayacağından oldukça faydalıdır. Kendinizi daha dinç hisseder, antrenmanlar için heveslenir ve yorgunluktan arınmış olarak geri dönersiniz.

.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap