.
.

Binalar DASK Sigortası İle Güvende

.
.

Binalar DASK Sigortası İle Güvende Sigortacılık her geçen gün yaşanan yeni gelişmeler ile karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin hemen bütün şehirleri deprem bölgesi olarak biliniyor. Deprem konusunda doğabilecek olan zararı engelleyen DASK sigortası bütün bireyler tarafından tercih ediliyor. Doğal Afet Sigortası açılımı ile bilinen bu sigortayı yaptıran bütün binaların sigorta kapsamında çok sayıda avantaj ve fırsatlar elde ediyor.

Bir doğal afet olarak bilinen ve çok ciddi sonuçlar doğuran deprem konusu kişilerin korku dolu anlar yaşamasına neden olabiliyor. DASK sigorta poliçesi talebinde bulunan insanların akıllarında ise DASK sigortası yaptıran binaların avantajları nelerdir? sorusu oluşuyor. Deprem sigortası tanzimi yapılan bütün binalar sigorta dahilinde çok sayıda avantaj ve destek alabiliyor. 

Zorunlu Deprem Sigortasının Faydaları
Zorunlu Deprem Sigortasının Faydaları

Deprem olduğunda dünya genelinde ve ülkemizde ciddi anlamda maddi kayıpların yaşandığı biliniyor. Özellikle risk teşkil eden apartman ya da binaların güvenliğini sağlamak adına zorunlu deprem sigortası yapılabiliyor. Yaşanan deprem sonrasında oluşan ve maddi hasarı tamamen ortadan kaldıran her bireyin mecburi olarak yaptırması gereken ve zorunlu deprem sigortası olarak bilinen bu sigorta türü ile binaların güvenliği sağlanır.

Bununla birlikte afet esnasında yaşanacak olan yangın, tsunami ya da infilak gibi durumlara karşı da çeşitli avantajlar ve fırsatlar verilmeye devam ediyor. Ülkemiz toplamda yüzde 67 oranında deprem riski bölgesinde olan bir ülke olması nedeniyle bu tarz afetlere karşı koruma önlemleri almak da zorunlu duruma geliyor. Zorunlu deprem sigortası yaptıran binalar bu avantaj ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanıyor.

DASK Sigortası Binaları Koruyor
DASK Sigortası Binaları Koruyor

DASK Sigortası Binaları Koruyor

Binalar DASK Sigortası: Yukarıda belirtilen detaylar doğrultusunda DASK tarafından geliştirilen DASK sigorta poliçesi bina sahiplerinin binalarına, binanın bulunduğu konum durumuna ve metrekaresine göre belirlenen ücret dahilinde yapıyı yüksek segmentte koruma altına almayı amaç ediniyor.

Başka İçerik:  DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar

.

Teknoloji geliştikçe bu gelişimlerden faydalanarak çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlanan bu aktif işlemler sayesinde sizler de binanızı deprem gibi doğal afetlere karşı güven altına alabilirsiniz. Aynı zamanda bu afet sonrasında yaşanan maddi kaybı da minimum seviyeye indirmeyi sağlayabilirsiniz. 

Geliştirilen sigorta kapsamı sayesinde sunulan avantajlardan faydalanmak ve deprem gibi durumlara karşı kendinizi teminat altına almak artık çok daha kolay bir seviyeye geliyor. DASK Deprem sigortası talebinde bulunurken istenen evraklar arasında ise hanelere ait olan tapu belgesi isteniyor. Tapu bilgileri dahilinde zorunlu deprem sigorta poliçesi tanzimi yapılıyor. 

Deprem Sigortası Yapılması Zorunlu Mu?
Deprem Sigortası Yapılması Zorunlu Mu?

Deprem Sigortası Yapılması Zorunlu Mu?

Deprem sigortası talebinde bulunan bireylerin merak ettikleri diğer bir detay soruyu size DASK sigortası yapılması zorunlu mu sorusu gündeme geliyor. Fay hattı üzerinde yer alan ülkemizde deprem riski pek çok ülkeye oranla çok daha fazla olduğundan DASK’ ın deprem sigortası zorunlu bir konuma geliyor. 

Temel amacı deprem sonrasında ortaya çıkan maddi hasarı önlemek ve deprem esnasında ya da depremin ilerleyen aşamalarında meydana gelebilecek diğer afetlerde de maddi hasar açısından zararları engellemektir. DASK sigortası prim ücretleri kullanıcıların bina yapısına göre farklılık göstermektedir. Mecburi anlamda yapılması gerekli olan deprem sigortasında en dikkat çeken nokta binanızın bulunduğu konumla birlikte aynı zamanda binanızın yapısı oluşturuyor. 

Depreme Dayanıklı Binalarda DASK Sigortası
Depreme Dayanıklı Binalarda DASK Sigortası

Depreme Dayanıklı Binalarda DASK Sigortası

Yukarıda belirtilen detaylar ile birlikte zorunlu deprem sigortası yaptıracağınız binanın bulunduğu risk bölgesi de fiyat farklılıklarında etkilidir. Risk bölgesi ismi ile bilinen bu konuda ele alınan nokta binanızın depreme dayanıklı bölgelerde yer alması ya da deprem sonrasında daha fazla hasar yaşayabilen bölgelerde yer almasına bağlı olmaktadır.

Şayet binanız deprem sonrasında ciddi anlamda hasarlar alabilecek bir bölgede ise ödeyeceğiniz prim ücreti de buna göre artış yaşayabiliyor. Bununla birlikte şayet binanızı depreme çok dayanıklı bir bölgede tanımladıysanız ödeyeceğiniz prim ücreti de buna göre değişiklik göstermektedir.  Deprem sigortasının kesin ve net bir ücreti olmamakla beraber birden fazla seçenek fiyatların değişmesine yol açabilmektedir.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Tarife Değişiklikleri Nelerdir?

.

Bütün bu detayların yanı sıra binanızın bulunduğu alan yüz ölçümü seviyesi ve aynı zamanda binanın yapısı da fiyatların değişmesinde rol oynuyor. Her sene düzenli olarak yaptırmanızın zorunlu olduğu bu sigorta poliçesi seçeneği yatırılmadığı zamanda tapu devirlerinde ya da bina alım satım işlemlerinin de aksamasına yol açabilmektedir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap