.
.

Bamya Nasıl Temizlenir? Nasıl Ayıklanır, Nasıl Yıkanır?

.
.

Bamya Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek ister Misiniz?

Bamya Ülkemizde bolca bulunan, birçok kişi tarafından tüketilmese de aslında çok lezzetli ve faydalı bir sebzedir. Bazı kişiler tarafından yapımı zahmetli olarak görülen bamyanın güzel olması için uygulanması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bamya Nasıl temizlenir, püf noktaları nelerdir gibi soruların cevabını ve çok daha fazlasını trend724.com. adresinde bulabilirsiniz.

Taze Bamya Nasıl Ayıklanır

Bamya mevsiminde alındığında eğer hemen tüketilmezse veya saklanma koşulları ile ilgili yapılması gerekenler yapılmazsa hemen bozulabilen bir sebzedir. Alındığı gün tüketilmesinde fayda vardır. Taze bamya nasıl ayıklanır derseniz; ayıklanmasının biraz dikkat gerektirdiğini söyleyebiliriz. 

Bamya nasıl temizlenir nasıl ayıklanır, birçok kişiye zor gelen bir üründür. Taze bamya nasıl temizlenir, ayıklanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, bunlara çok dikkat edilmelidir. Saplarının kesilmesinde uygulanan özel teknikler bazı kişileri, bamya yapmaktan uzaklaştırabilmektedir. Aslında el yatkınlığı geliştikten sonra oldukça kolay bir sap ayırma tekniği vardır.

Bamya nasıl temizlenir adımlar: Taze bamya ayıklama da bamya saplarının koni şeklini alacak biçimde kesilmesine özen göstermek gerekir. Bunun için geliştirilmiş bamyatraş denilen pratik el aletleri bulunmaktadır. Zaten yapılan işlem adeta kalem açma gibidir. Eğer bıçak yardımıyla bu işlem yapılacaksa, bamyanın sapının uç kısmından başlanıp, bamya döndürülerek sapı ayıklanmalıdır. 

.

Bu işlem ile bamyalar uçları koniyi andıran bir görünüme kavuşur. Ayıklama tekniğinin bu şekilde olmasının özel bir nedeni bulunmaktadır. Sap kısmı, bamyanın iç kısmı görünmeyecek ve içine asla su girmeyecek şekilde kesilmeye çalışılır. Eğer düz kesilirse, bamyanın üst orta kısmında açılma olabilir ve içine su alacağı gibi kendi suyunu da salabilir.

Bamyanın kıvamını olumsuz etkileyen kıvamlı suyunun içinde kalması adına yapılan bu ayıklama işlemi güzel bir bamya yemeğinin en önemli adımıdır. Çünkü suyunu salan bamya koyu kıvamlı ve uzayan bir görüntü oluşturacağından, kimsede yeme isteği uyandırmaz.

Bamya Nasıl Yıkanır

Bamya Nasıl Yıkanır

Bamya tekniğine uygun şekilde başları koni biçiminde olacak şekilde ayıklandıktan sonra, yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bamyaların yıkanması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bamya nasıl yıkanır diye araştırdığımızda, karşımıza bazı özel bilgiler çıkmaktadır. Bamya nasıl ayıklanır yıkanırhepsinin cevabı bulunmaktadır.

Bamya nasıl temizlenir konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler vardır. Bamyaların tazyikli su altında yıkanmaması gerekir. Çünkü tazyikli su altında bamyaların alacağı darbe yırtılmalara, açılmalara sebep olabilir. Bu gibi durumlar da pişme sırasında bamyanın suyunu salmasına sebep olmaktadır. Bamya nasıl salyalanmaz derseniz, su dolu kapta ve hassas bir şekilde yıkanarak cevabı verilebilir. Yıkanma sayısı ihtiyaca göre belirlenmelidir.

Bamya Nasıl Yapılır

Bamya oldukça sağlıklı ve lezzetli bir sebzedir. Önemli olan doğru şekilde yapılmasıdır. Doğru teknikler ve bazı püf noktalar neticesinde yapılan bamyanın, tadına doyum olmayacaktır. Bamya nasıl yapılır derseniz; bazı detaylarının olduğunu söyleyebiliriz.

Lezzetli, suyunu salmamış, diriliğini koruyan bir bamya için yapılması gerekenler vardır. Bunların başında bamyanın doğru temizlenmesi gelmektedir. Bamya nasıl temizlenir, tekniğine çok dikkat edilmelidir. Bamya nasıl sümüklenmez sorusunun cevabı şu şekildedir: Temizlenmiş bamyaların suyunu salmaması adına yapılacak en mucizevi işlem limon tuzlu suda çok kısa bir süre pişirmek olacaktır.

Limon tuzu bamyaların dış dokusunun bütünlüğünü korumasına ve dağılmamasına olanak sağlar. Bu yüzden bu püf nokta ile haşlanmış bamyalar ile yapılan yemekler herkesi kendine hayran bırakacaktır. Bamyaların dokusunu korumak ve lezzetini arttırmak adına sulu olan versiyonlarında limon tuzu ve limondan yardım alınabilmektedir.

.

Bamya nasıl yapılır etli, zeytinyağlı birçok çeşidi bulunmaktadır. Tencere yemeklerinin dışında kızartması, kavurması ve turşusu da yapılmaktadır. Bu çeşitlerini pek fazla kimse bilmez. Fakat keşfedenlerin vazgeçemediği lezzetlerdir.

Bamya Nasıl Saklanır

Bamya Nasıl Saklanır

Bamya oldukça sağlıklı bir sebze olması sebebiyle, düzenli tüketilmesi faydalı olacaktır. Mevsim dışında da sofralarda yer alması için uygulanabilecek bazı saklama yöntemleri mevcuttur. Bamya nasıl temizlenir, nasıl saklanır diye bakıldığında, karşımıza dondurma, kurutma gibi klasik işlemler çıkmaktadır. Bu konuda makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Bamya Neye İyi Gelir

Bamya düzenli tüketilmesi gereken oldukça kıymetli bir besindir. Vücuda sağladığı faydalar saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İnsan sağlığı açısından görünür görünmez birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bamya neye iyi gelir diye baktığımızda karşımıza birçok hastalık çıkmaktadır. Bamya neye iyi gelir faydaları şu şekildedir:

 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Görme yetisini arttırır. İçeriğindeki A vitamini ve betakaroten sayesinde görme becerilerinde artış görülür.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Kolesterol düşürür.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Kalbe iyi gelir. Kalp ve damar hastalıkları ve felç riskini ortadan kaldırır.
 • Mide problemlerini ortadan kaldırır. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlar. Gaz, şişkinlik ya da kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Lif içeriği ile şeker hastalarına iyi gelir. Kan şekerini düzenler. 
 • Kanseri önler. İçeriğindeki lektin, folat gibi maddelerle meme kanserine, akciğer kanserine, pankreas ve serviks kanserine karşı korur. Bamya neye yarar diyenler için verilebilecek en etkili cevap budur.
 • Bol miktarda C vitamini içerdiğinden yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.
 • Kansızlığa iyi gelir. İçindeki magnezyum, A vitamini ve C vitamini ile kırmızı kan hücre oluşumunu destekler.
 • Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Antibakteriyel ve antiseptik özelliği vardır.
 • İshal tedavisinde etkin bir rol oynar. Su kaybını önler.

Bamya ile Yapılan Yemekler

Bamya oldukça sağlıklı ve lezzetli bir sebzedir. Bu özelliklerinin yanı sıra oldukça fazla kullanım şekli olan bir sebze olduğu da söylenebilir. Bamya ile ne yapılır diye soranlara tek bir tarifle yetinilmeyecek derecede özel bir besin olduğu söylenebilir. Klasik tarifleri dışında da birçok ilginç ve şık sunumu olan yemeklerin ana kahramanıdır.

Bamya ile yapılan yemekler saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Kullanılan bamyalar ister taze ister donmuş olsun yapılan yemeklerin çeşitliliği ve lezzeti bu durumdan etkilenmez. Bamyanın birçok farklı türevi bulunmaktadır. Bamya ile yapılacak yemekler şu şekildedir:

 • Mısır unlu bamya kızartması
 • Zeytinyağlı bamya
 • Bamya çorbası
 • Kuşbaşı etli bamya 
 • Kıymalı bamya
 • Tavuklu bamya
 • Bamya kavurması
 • Ekşili bamya
 • Bamyalı türlü
 • Bamya mantısı
 • Bamya turşusu

Görüldüğü gibi çok farklı yemek alternatifi bulunan bu eşsiz lezzet, her sofrayı şenlendirecek kadar etkilidir. Geleneksel olan versiyonlarının yanı sıra oldukça şık ve alışılmamış çeşitleri de bulunmaktadır. Tadan herkesi şaşırtacak derecede lezzetli olan bu çeşitlilik, bu sebzenin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap