.
.

Ballı Turp Nasıl Hazırlanır? Faydaları Zararları ve Tarifi

.
.

Ballı Turp Nasıl Hazırlanır? Faydaları Zararları ve Tarifi. İnsanların sahip olduğu birbirinden farklı hastalıklar bulunur. Bazıları ciddi olmakla birlikte bazıları hafif rahatsızlık olmaktadır. Ağır geçirilen hastalıklar için doktora başvurulması gerekir. Daha hafif atlatılan grip, nezle gibi rahatsızlıkları evde yapılan kürlerle çabuk atlatmak mümkündür.

Doğal yöntemler ile kür yapmak için ballı turp nasıl hazırlanır sorusuna cevap arayabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için Igrus.com sitesine girebilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Ballı turp nasıl hazırlanır diye sorarsanız öncelikli olarak iki malzemeye ihtiyacınız olacak. Bal ve bir adet turp ile bu kürü rahatça yapabilirsiniz. Turp içinin oyulup içine alacak kadar bal yerleştirilmesi ile hazırlanmaktadır.

Ballı Turp Ne İşe Yarar?

Pek çok besin maddesi alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Bunlardan ikisi bal ve turptur. Ballı turp ne işe yarar sorusunu soran insan sayısı, faydasını görenlerin artmasıyla birlikte artış göstermektedir. Özellikle grip ve öksürük gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan bir kürdür.

Ballı turp nasıl hazırlanır sorusuna cevap arayanlar bu kürün ne işe yaradığını okuyan kişiler olmaktadır. Turp bitkisinin C vitamini kaynağı olduğu literatürde yazmaktadır. Bu vitaminden yoksun kişilerin bu iki besinden faydalanması onlar için iyi bir seçenek olacaktır.

Özellikle kış aylarında artan öksürük, grip, nezle gibi enfeksiyonlarda bu kürden yararlanılmaktadır. Dozunda ve doğru bir şekilde tüketilen bu kür ile kısa zamanda sağlığa kavuşmak mümkündür.

Ballı Turp Kaç Günde Tüketilmeli?

Ballı Turp Kaç Günde Tüketilmeli?

.

Bal ve turp ile yapılan kür, düzenli olarak tüketildiğinde öksürüğü kısa süre içerisinde kesmektedir. Deneyenlerden ve yazılanlardan bilgi alan kişiler bu kürü denemek için kolları sıvamaktadır. Burada önemli bir soru bulunmaktadır: Ballı turp kaç günde tüketilmeli?

Elde edilen kür gün içerisinde 2 kere kullanılmaktadır. Turp içinde bulunan balın bitmesi sonucunda sebzenin atılmaması gerekir. İçi oyuk turpun tekrardan kullanılması uygundur. Bu kür 10 ila 15 gün içerisinde tüketilmelidir.

Ballı Turp Ne Zaman İçilmeli?

Ballı turp nasıl hazırlanır sorusuna cevap aldıktan sonra bu kürün ne zaman içileceğinin cevabı da önemlidir. İhtiyaç duyulduğu zaman tüketilmesi daha çok önerilmektedir. Bu yararlı karışım için haftada 2 gün belirleyebilirsiniz. Ballı turp ne zaman içilmeli derseniz, sabah aç karnına içmek sağlık açısından daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Ballı Turp Faydaları ve Zararları

Ballı turp faydaları saymakla bitmeyen bir niteliktedir. Dozunda ve doğru kullanımında insan sağlığı için olumlu etkileri bulunur. Ancak aşırıya kaçıldığında birtakım yan etkileri ve zararları da söz konusu olabilmektedir. Bu durum da ballı turp faydaları ve zararları konusunda bir araştırma yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Ballı turp faydaları olarak şunları sıralamak mümkündür:

 • Çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu da vücut sağlığını olumlu yönde destekler.
 • Kan damarlarını koruma görevi üstlenir. Kalp atışını düzene sokar.
 • Felç geçirme riskini en aza indirir.
 • Yorgunluğu azaltmakta etkili olduğu gibi kas kramplarını gidermede de etkilidir.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır. Kabızlık sorununu yok eder.
 • Vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasında rol oynar. Bunda terletici özelliği etkili olmaktadır.
 • Öksürüğün kesilmesinde adeta şifa kaynağıdır. Bronşit rahatsızlığının geçmesinde etkili olmakla birlikte balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

İnsan sağlığı açısında çok faydalı bir kür olan bu karışım, birtakım olumsuzlukları da barındırmaktadır. İnsanlar açısından ballı turp zararlı ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Ülser gibi mide rahatsızlığı bulunan kişiler bu kürü kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.
 • Turp bitkisi gaz yapıcı bir özelliğe sahiptir. Gaz sıkıntısı yaşayanların dikkatli kullanmaları gerekir.
 • Bal ve turp bitkisi alerjik reaksiyonlara sahip olabilir. Her insanın vücudu bu küre karşı aynı tepkiyi vermeyebilir. Bu nedenle kürü kullanacak kişilerin bu besinlere karşı alerjisi olup olmadığı bilinmelidir. Aksi durumda kaşıntı, tahriş gibi problemler ortaya çıkabilir.
 • Hamilelerin bu kürü kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Kullanmaya karar verirlerse doktor kontrolünde kullanmaları faydalı olacaktır.
 • Kronik hasta olup da ilaç kullanan kişiler için bu karışım zararlı olabilir. Bundan dolayı da tüketmeden önce doktora danışılması önemlidir.
 • 2 yaş altındaki çocuklar için kullanımı uygun görülmemektedir.
Siyah Turp ve Bal Aç Karnına İçilir mi?

Siyah Turp ve Bal Aç Karnına İçilir mi?

Siyah turp ile bal karışımının insan sağlığı açısından çok faydalı olduğu yıllardır süregelen doğrulardandır. Bu karışımın ne zaman tüketileceği merak edilmektedir. Siyah turp ve bal aç karnına içilir mi sorusuna cevap aranmaktadır.

.

Bu karışımdan elde edilen ilacın aç karnına tüketilmesi daha çok önerilmektedir. Özellikle sabah kahvaltıdan önce tüketilmesi tercih edilmesi gereken saatlerdir. Ancak sabah içmeyi unuttuysanız öğle ya da akşam yemeklerinden önce 2 kaşık içebilirsiniz.

Kara Turp Bal Kürü Nasıl Yapılır?

Ballı turp nasıl hazırlanır diye merak eden insanların sayısı günden güne artmaktadır. Bu karışımın sağladığı faydaların farkına varılması cevabın önemini de artırmaktadır.

Kara turp bal kürü nasıl yapılır diye soruyorsunuz şöyle tarif edebiliriz:

Oldukça kolay olan bu tarife başlamadan önce 1 adet orta boy turpu iyice yıkayın. Üstü kısmından kapak şeklinde parça kesin. Alt kısmından da çok derin olmamak kaydıyla biraz kesin.

Turpu kaşık ya da oyacak yardımı ile kalınca oyun. Çok inceltmemeye dikkat edin. Uygun bir bardağın içine yerleştirin. Kapak kısmından bal doldurup kapağı kapatın. Bir gece boyunca bekletin ve damla şeklinde balın bardak içerisine akmasını sağlayın.

Kara Turp Bal Balgam Söker mi?

Kara Turp Bal Balgam Söker mi?

Kara turp bal balgam söker mi sorusu, cevabı merak edilenler arasındadır. Soğuk kış aylarında her insanın başına gelebilecek öksürük, grip gibi rahatsızlıklar bulunur. Balgam da bu rahatsızlıklar sonucu oluşan bir durumdur. Yeterli miktarda bu karışımdan tüketildiği durumda balgamın sökülmesi sağlanmaktadır.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap