.
.

Az Zamanda Kas Yapmak için Altın Tavsiyeler

.
.

Az Zamanda Kas Yapmak için Altın Tavsiyeler. Mükemmel kaslara sahip olmak her zaman sağlıklı bir vücuda sahip olmak demek değildir. Bu öneriler sayesinde az zamanda çok kas kazanmanız mümkün!

Son yıllarda kaslı ve fit görünmek için spor salonlarına akın eden insanların sayısı gittikçe artıyor. Fakat ne var ki, kaslı görünmek, her zaman sağlıklı bir vücudun göstergesi demek değildir. Kısa zamanda kaslarını büyütmek isteyenler bir doktora veya bir uzmana danışmadan, sadece kendi planladığı yoğun antrenman ve katı diyet programları uygulamak gibi bir yanılgıya düşebiliyor. Bundan dolayı da genellikle sağlığınız olumsuz anlamda etkileniyor ve hedefe ulaşmak daha zor hale geliyor.

Yeni bir antrenman ve beslenme programı hazırlanırken, kişinin yaşı, cinsiyeti ve fiziksel durumu oldukça önemli. Bilinçsizce yapılan antrenman ve oluşturulan beslenme düzeni, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği de belirtiliyor.

Sporu Sağlık İçin De Yapmalısınız!

Sporu Sağlık İçin De Yapmalısınız!

Hacimli ve güçlü kaslara, yağsız ve fit bir vücuda sahip olmak; obezite, uykusuzluk, depresyon gibi önemli birçok sağlık sorunundan korunmanızı sağlayabiliyor ancak vücudunuza kapasitesinden daha fazla yüklendiğinizde, fiziksel sakatlanma risklerinin yanında genel anlamda sağlığınız da kötü etkileniyor ve olumsuz sonuçlar kaçınılmaz oluyor.

Az Zamanda Antrenman

Az Zamanda Antrenman

Dünya Sağlık Örgütü ise yaptığı açıklamalarda; haftada yaklaşık 2,5 saat yüzme, yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi orta şiddetli dayanıklılık antrenmanlarının uygulanmasını; bununla beraber sağlıklı kas gelişimi için büyük kas gruplarını çalıştıracak kuvvet egzersizlerinin haftada en az 2-3 gün yapılmasını tavsiye ediyor.

Dinlenme

Dinlenme

Özellikle kuvvet egzersizlerinin bir sonucu olarak, kaslarda yıpranmalar meydana gelir ancak vücudunuz bunları daha güçlü hale getirerek onarmaya çalışıyor. Yani kaslardaki onarım ve gelişim süreci için her kas grubuna en az 48 saatlik bir dinlenme süresi tanımalı ve atlamamalısınız.

Az Zamanda Çok Kas için Beslenme

Az Zamanda Çok Kas için Beslenme

.

Protein grubu, karbonhidrat ve yağlar, sağlıklı bir kas yapısı için gereken beslenme düzeninin olmazsa olmazları arasında bulunuyor.

Yüksek oranda protein tüketildiğinde kasların da daha fazla büyüyeceği inanışı oldukça yaygındır ancak bu tamamen yanlıştır! Sistemli egzersiz yapan biri de olsanız, günlük ihtiyacınızın üzerinde protein tüketimi yaparsanız, böbreklerinize zarar vermeniz olasıdır. Bunun beraberinde ihtiyaçtan fazla tüketilen protein, yağ olarak vücutta depolanmaktadır.

Düzgün bir kas gelişimi için proteinler kadar karbonhidratlar da oldukça önemli faktörlerdir. Antrenman sırasında, kaslardaki glikojen depoları kullanılır. Bu nedenle antrenman sonrasında boşalan glikojen depolarını kompleks karbonhidratlar ile doldurmak gerektiğini unutmamalısınız. Tüketebileceğiniz sağlıklı karbonhidratları buradaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap