.
.

Amerikano Nasıl Oynanır?

İskambil oyunlarından olan Americano halk arasında 51 diye tabir edilen oyun olarak benzerliğiyle Birbirine çok yakın. 250w 2 deste ile oynanan oyun genellikl..

.
.

İskambil oyunlarından olan Americano halk arasında 51 diye tabir edilen oyun olarak benzerliğiyle Birbirine çok yakın. 250w 2 deste ile oynanan oyun genellikle 3 ile 5 kişi arasında oyuncu sayısı ile beraber oynanır.

Oyunun Oynanışı.

Evi dağıtan kişi desteği tamamen karıştırdıktan sonra Kendisinden bir önceki kişiye desteği kestirir ve desteği kesen kişi Eğer Joker isterse joker alma hakkı bulunur. Aldığı için dağıtılırken bir tane eksik yatılır ve oyun başlangıcında herkesin elinde 13 Kağıt olması sağlanır.

Kağıtlarda atıldıktan sonra ortaya kapalı bir şekilde koyulur ve en üstteki Kağıt desteğinin yanı açılır oyuna baştan iki kişi bu kağıdı olarak başlayabilir

Eğer sıradaki oyuncu yerdeki açık kartı almak istemezse diğer oyuncular sıraya göre bu kartı alabilir. Fakat kendi sırası olmadığı için bir tane de ortadaki kapalı desteden ceza kartı çekmek zorundadır.

Oyun boyunca sıra sizde değilken ortadaki açık kartı sadece üç kere alabilirsiniz.

Her el farklı bir açma kuralı ile oynanır. Kuralları kağıdı kesen kişi seçer. O el seçilen kurala uygun eli olan kişi elini açar ve elindeki kağıtları bitirmeye çalışır. El bitirirken diğer el açan oyuncuların yerdeki kağıtlarına da kağıt işleyebilir.

.

El bittiğinde puanlar hesaplanır. Herkesin elindeki puanlar toplanır. As 11 puan, diğer papaz-kız-valeler 10 puan ve joker 25 puan olarak hesaplanır. Ayrıca o eli seçen kişi eğer elini açamadıysa +50 puan alır. Elini bitirdiyse -50 puan alır.

Elini açmış fakat bitirememiş ise herhangi bir puan eklenmez.
Oyunun sonunda en az puanı olan kişi kazanır.

Oyunda El Açma Kuralları:

Bu kurallar oynayanlara göre çeşitlilik gösterse de en çok kullanılan kurallar bunlardır.

Üçlü küt, Üçlü seri, Bir üçlü seri ve bir üçlü küt, İki üçlü küt,İ ki üçlü seri, Bir üçlü küt ve bir üçlü seri ,Bir ,örtlü küt, Bir dörtlü seri, Bir dörtlü küt ve bir dörtlü seri ,İki dörtlü küt, İki dörtlü seri , Beşli seri, Altılı seri

Elden bitme

Küt: Karo 3, Sinek 3, Kupa 3 gibi elinizde aynı rakamın farklı çeşitleri olmasıdır. Üçlü küt dediğimizde 3 çeşit, dörtlü küt dediğimizde 4 çeşit olması gerekmektedir.

Seri: Bir kart çeşidinin sıralı şekilde elimizde bulunmasıdır. Örneğin; kupa 2,3,4 bir üçlü seri örneğidir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap