.
.

Alerjik Hastalarının Etkilendiği Soğuk Havalara Dikkat

Alerjik hastalığı olanlar kışın gelmesiyle soğuk havalardan daha fazla etkilenerek birçok çevresel faktörün ortaya çıkması sebebiyle zor anlar yaşarken sizlere..

.
.

Alerjik hastalığı olanlar kışın gelmesiyle soğuk havalardan daha fazla etkilenerek birçok çevresel faktörün ortaya çıkması sebebiyle zor anlar yaşarken sizlere dikkat etmeniz gereken hususları hazırladık.

Kış mevsimi malum soğuklarıyla bilinmekle beraber ülkemizde doğalgaz kullanımı kadar atmosferin havası farklı ısınma teknikleriyle farklı maddelerin kullanımıyla kirliliğine neden oluyor. Özellikle kışın yakılmak için kullanılan kömür, odun gibi yanıcı maddeler kış aylarında oldukça boğucu bir ortam oluşmasına neden olmaktadır.

Alerjik rahatsızlıkları bulunan kişiler kış aylarının gelmesiyle birçok olumsuzluğu da bir arada yaşamak zorunda kalabiliyorlar genelde hava kirliği, soğuk gibi etmenler bu kişilerin daha çabuk etkilenmelerine sebep olmaktadır. Risk gruplarında ise bu hastalığı taşıyanlar, çocuk ve yaşlarda daha sık yaşanan sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Soğuk havalar özelliklede alerjik astımı olan hastalarda kendini daha çok nezle, grip, farenjit gibi hastalıklarla tetikliyor.

Soğuk ve kirli hava, sigara dumanı, alerjik ilaçlar olan aspirin, ağrı kesici ve romatizma ilaçların kullanımı, hazır gıdada olan katkı maddeleri, boya, cila, vernik, parfüm kokuları, stres bu astım hastalarının rahatsızlıklarının daha sık yaşanmasına yol açıyor. Çevresel etmenler olarak dikkat çekmektedir.

Alerjik yatkınlığı olan kişiler çevresel etmenlerin bir araya gelmesiyle yaşadıkları alerjik belirtilerin daha sık yaşanmasına yol açarken bu kişilerde artan şikayetler genelde öksürük, nefes darlığı, hırıltı gibi bulgular dikkat çekiyor vücut bu etmenler karşısında savunmasız kalarak sinüzit, bronşit, zatürree gibi enfeksiyonlara karşı daha açık bir hale geliyor.

.

Alerjisi olan kişilerde akciğer, boğaz ve solunum yolları, burun ve genizlerinde dâhil olduğu alerjik şikayetler ortaya çıkabiliyor.

Soğuk havalar hava kirliliğinin daha çok yaşanacağına anlamına gelmektedir bu da astım hastalarının göz ve buruları daha hassaslaşmaması sebebiyle ortaya çıkan bunun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Alerjik astımı olan kişiler soğuk havalara karşı dirençsizdirler. Soğuk ve kirli havanın solunması kişide solunum yollarının kuruması yani daralması anlamına gelire burundan alınması gereken hava kısıtlanır.

Kişiler daha çok burun tıkanıklığı yaşadığı için ağız yoluyla nefes almaya çalışırlar. Bu durum solunum yollarının iyice daralarak kurumasına neden olarak astım krizlerinin tetiklenmesiyle sonuçlanmaktadır.

Alerjik astımı olan kişilerin bu durumlarda buru ve solunum yollarını korumaları gerekmektedir. Alerjik hastalar soğuk havalarda özelliklede kirliğin çok olduğu saatlerde dışarı da olmamaya dikkat edilmelidir.

Kışın kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmamaya çalışın, yüzünüzü soğuk havalarda özelliklede burun ve ağız yollarınızı korumaya özen göstermeye gayret edilmelidir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap