.
.

Aksesuarlı Araçların Trafik Kasko Sigortası

.
.

Aksesuarlı Araçların Trafik Kasko Sigortası  Aracı Aksesuarla donatma, aracı yeniden yaratmak, aracın görünümünü istenilen kaliteye göre değiştirmektir. Dolayısıyla aksesuar araç artık orijinal bir araba değil, modelin özelliklerini tam olarak yansıtamayan yeni bir arabadır.

Aksesuar, dahili ekipman ve harici ekipman eklemenin iki yolu vardır. Aracın aksesuar donanımında yapılabilecek değişiklikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Aracın boyasını değiştirebilirsiniz.
  • Aracınıza ilave bir ses sistemi ekleyebilirsiniz.
  • Daha etkileyici araçlar oluşturmak için çıkartmalar, semboller ve neon ışıkları kullanabilirsiniz.
  • Filmli bir pencere kullanabilir veya pencereyi filmle kaplayabilirsiniz.
  • Görünümü daha parlak ve etkileyici kılmak için far kiti takılabilir, xenon veya LED far kullanabilirsiniz.
  • Güzel jantlar ile aracınıza sadece güç katmakla kalmaz, daha güzel görünmesini de sağlayabilirsiniz.
  • Rüzgarlıklar da çok çekici aksesuarlardır. Spoyler, aracınıza bir yarış arabası görünümü verir.
Estetik Amaçlı Aksesuarlar
Estetik Amaçlı Aksesuarlar

Estetik amaçlı aracı aksesuarlarla donatma, orijinal görünümlerinden uzaklaşarak daha somut hale gelmiştir. Peki, sadece aracın görünümünü değiştirebilir misiniz? Elbette bu sorunun cevabı hayırdır. Aracın görünümünün yanı sıra aracın motor ve teknik özelliklerinde de bazı değişiklikler yaparak aracın performansının daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla hız ve spor otomobil tutkunu iç donanımda değişiklikler yapar.

Araç İçi Aksesuarları

Araç içi aksesuarlarının can güvenliğini ön planda tutmalısınız. Sürüş konforu ve keyfi de ikinci önceliğiniz olmalıdır. İç donanım değiştirilirken can güvenliği ve sürüş konforu en önemli hususlardır. Olağanüstü bir ses çıkarmak için egzoz sistemini değiştirebilirsiniz. Motor gücü de değiştirilebilir. Daha büyük pistonlar kullanarak, eksantrik mili derecelerini değiştirerek, turboşarjlı araçlarda turbo valflerin basınç sınırını artırarak, ara soğutucuyu genişleterek veya açılır valfler takarak motor gücünü artırabilirsiniz.

Başka İçerik:  İkinci El Araçlar İçin Garanti Sigortası

Motor gücü arttırılmış araçların yol tutuş ve fren sistemleri de güçlü olmalıdır. Bu amaçla, aracın yol tutuş ve frenleme yeteneklerini geliştirebilirsiniz. Ayrıca motor gücünü artırmak için “talaş ayarı” denilen motor torkunun gücünü %10-15 artıracak değişiklikler de yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki araç ekipman değişimi yaratıcılık ve sanatsal yetenek gerektiren bir iştir. Kişiselleştirilmiş bir aracın görünümü veya motor gücündeki, yol tutuşu ve fren gücündeki artış olsun, siz ve diğerleri heyecanlanacaksınız.

Aksesuarlı Araçların Parçaları Yasal Mı?

.

Aksesuarlı Araçların Parçaları Yasal Mı? Araca aksesuar ve donanım eklemek oldukça eğlencelidir. Sahibini mutlu eder ve aracına kişiselleştirilmiş özel bir görüntü katar. Ancak, araçlara aksesuar eklemenin bazı istenmeyen yönleri vardır. Özellikle, far modifikasyonları karşıdan gelen kişilerin görünürlüğünü sınırlar. Motor gücündeki değişiklikler, yüksek hızları tetiklediği için bazı can güvenliği sorunlarına neden olabilir. Ses sistemindeki güçlendirme ve egzoz değişiklikleri ses kirliliğine neden olabilir ve şikâyetleri artırabilir.

Orijinal görünümünde ve teknik özelliklerinde değişiklik olan araçlar TÜV-TÜRK muayenesinden geçemez. Bazı araç aksesuarları göz ardı edilebilir, ancak aracın ruhsatta yer alan özelliklerin ötesinde işlevlerle donatılması muayenede bazı sorunlara neden olabilir. Temmuz 2014 itibariyle, Genel Güvenlik İdaresi yasa gereği bu tür araçların geçişini yasaklama kararı almıştır. Bu araçların sahipleri de ağır para cezasına çarptırıldı ve bu araçlar askıya alındı.

Aksesuarı Olan Otomobillere Kasko ve Trafik Sigortasının Yapılması

Aksesuarı Olan Otomobillere Kasko ve Trafik Sigortasının Yapılması

Araca aksesuar ve donanım eklemek  ile araç standart fonksiyonlarını kaybeder. Bu tür araçlar trafik için risk oluşturabilir. Bu nedenle sigorta şirketleri araç değiştirme konusunda temkinli davranmaktadır. Trafik sigortası yasal olmalı ve acente trafik sigortası ile ilgili herhangi bir soruna yol açmayacaktır. Ancak bu durum trafik sigortası için geçerli değildir. Kasko, aracın fabrikadan çıktığı anda orijinal parçalarını kapsar. Diğer aksesuarlar sigorta sırasında acenteye bildirilmelidir.

Başka İçerik:  Egzoz Emisyon Ölçümü Nedir ve Neden Yapılır?

Acenteye bildirilen ek aksesuarlar, sadece ek prim olması durumunda sigorta kapsamına girer. Ek primler, araç sahipleri için araba sigortası maliyetini de artıracaktır. Ek aksesuarlar sigorta acentesine bildirilmezse, kazada hasar gören bu aksesuarlar kasko sigorta kapsamına girmez. Bu nedenle aksesuarlı araçlar sigorta şirketine ekstra bir yük getirmektedir.

Aksesuarlı Araçların Sigorta İşlemi
Aksesuarlı Araçların Sigorta İşlemi

Aksesuarlı Araçların Sigorta İşlemi

Modifiye edilmiş arabanın sigorta primi yüksek prim oranını benimser. Bu nedenle araç sahibinin eklemek için yüksek ücret ödediği aksesuarlar da sigorta kapsamına girer. Sigorta şirketlerinin yüksek primler almanın yanı sıra araçları aksesuarla sigortalatmanın başka bir yolu daha vardır. Bu, tarihi geçmiş hisseleri mahsup etmez. Aksesuarlı araçlar, yıpranma payı düşülmeksizin kasko sigortası kapsamındadır. Herhangi bir hasar durumunda aksesuar sahibi tüm araç sahipleri, aksesuarlarda veya aracın kendisinde oluşabilecek sorunları en aza indirmek ve beklenmedik masraflardan kaçınmak için kasko yaptırmalıdır.

Modifiye Edilmiş Arabalar İçin Sigorta

Modifikasyondan sonra, aynı marka ve modeldeki arabaların görünümü oldukça farklı olabilir. Kullanıcıların moda geçmesinin temel nedeni, hız tutkusu ve dikkat ihtiyacı olabilir. En yaygın modifikasyon türlerinden biri, aracın hızını artırmak ve fren sistemini güçlendirmektir. Araç birçok testten geçmiş ve en güvenli kullanım koşullarında üretilmiştir.

.

Ancak hız ve fren sistemlerini manipüle eden araçlar, trafik güvenliğini tamamen baltalayarak kaza riskini artırabilmektedir. Bu durumda sigorta şirketine güven teşkil etmez. Bazen ticari nedenlerle aracın taşıma kapasitesini artırmak için modifiye edilir.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap